Rusya Trabzon Başkonsolosluğu

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Adres

Refik Cesur Caddesi No: 6, Trabzon

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Telefon

+90 462 326 2600 , 326 2728

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon E mail

trabzon@yandex.ru, trabzon@mid.ru

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Resmi web sitesi

www.trabzon.mid.ru

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma 08.30-13.00 / 14.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

RusyaKonsolosluk Vize İşlemleri

Rusya'ya yasal olarak giriş olarak gereken Rusya vizesini verme yetkisine sadece Rusya Konsolosluğu sahiptir. Rusya vize başvurusunda bulunabilmek için ilk olarakRusya vize başvuru formu, en az 6 aylık geçerlilik süresine sahippasaport, 2 tane 35 x 45 mm biyometrik fotoğraf ve Türkiye'deki yabancı uyruklu kişileriçin Türkiyeoturum izni gerekmektedir. Tüm bu evrakların yanındaistenen ek evraklar başvurulacak Rusya vizetipine göre değişmektedir. Rusya vizesi için gereken işlem süresi çoğunlukla ortalama 7 iş gündür.Ancak bazıRusya vize tipleriiçin gereken Rusya vize işlem süresi bu vizelerin geçerlilik süreleinden dolayı en az 10 iş günü olarak sürmektedir. Ayrıca hafta sonları ve Rusya Başkonsolosluğu resmi tatil günleri iş günü sayılmayıp Rusya Trabzon Başkonsolosluğu kapalı olmaktadır. Buna ek olarakRusya Konsolosluğunun yoğun olduğu zamanlarda ve Rusya vize işlemleri sırasında başvurandan ek evrak talep etmesi halinde vize işlem süresi uzayabilmektedir.Bundan dolayı Rusya vizesi için yapacağınız vize başvuru tarihini iyi belirleyip başvuracağınız Rusya vizesi için gereken evrak listesinieksiksiz ve doğru olarak teslim etmelisiniz.

Rusya Konsolosluğu Pasaport

Rusya Konsolosluğu, Rusya pasaport işlemleri için başvuruda bulunacağı tek yetkili organdır Rusya vatandaşının pasaportunu yenilemesi Rusya Trabzon Başkonsolosluğuna randevu almaması halinde saat 10:00-12:00 arasında başvuru yapmalıdır. Saat15:00-17:00 arasında ise sadece Rus pasaport işlemleri için randevu alan şahısların başvuruları yapılmaktadır. Rusya vatandaşı randevu için Rus Konsolosluğu ile iş günleri 13:30- 18:00 arası iletişime geçmelidir. Rusya konsolosluğu talep edilen Rusya pasaportunun türünegöre farklı evraklar ister ve pasaport yenileme için gerekli bütün evrakları sadece yazılı çıktı olarak alırsa Rusya pasaport başvuru işlemlerinigerçekleştirir.Rusya Trabzon Başkonsolosluğu, pasaport işlemleri için teslim ettiğinizevraklarda eksiklik görmesi halinde Rus pasaport ile ilgillibaşvurunuzu reddebilmektedir. Bu Rusya pasaport işlemleri içinsizden talep edilen evrakları eksiksiz olarak konsolosluğa vermenize dikkat ediniz. Ayrıca, Kırım Rusya Federasyonu'na katıldığı için bu bölgedeki ikamet eden kişilerinRus vatandaşı olarak tanınındığını da unutmayın.

Rusya KonsolosluğuEvlilik

Rusya Trabzon Konsolosluğu Rusya vatandaşıyla evlendirme işlemlerini yapmayıp Rusya vatandaşıylaevlilik işlemleri yerel evlendirme dairesi tarafından yapılmaktadır. Rusya Konsolosluğu iseTürk evlendirme daireleri tarafından Rus vatandaşı ile evlilik işlemleri için Rus Konsolosluğuncaverilen belgeyiverebilmektedir. Konsolosluğun dilekçe formu, geçerli Rusya pasaportu, geçerli Rusya iç pasaportuve Türk vatandaşının kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi ise belgeyi verebilmek için Rusdya Konsolosluğunca istenen gerekli evraklardır. Belgenin çıkış süresi normalde 1 iş günü sürmektedir. Bekarlık belgesini Rusya Konsolosluğu'ndan aldıktan sonra ikamet ettiğinizildeki valilik veya kaymakamlıklarda imza onay şehri ile tasdiklemeniz zorunludur.Evlendirme dairesininRus vatandaşıyla evlilik için başka belgeler de istedğini unutmayın.Rusya vatandaşı evlilik işlemleri gerçekleştirilipsoyadını değiştirince kimlik ve pasaportundaki bilgilerini yenilemek için Rusya Federal Göç Bürosuna başvurmalıdır.

Rusya'daEvlilik ve Aile Birleşimi İçin Vize

Rusya Konsolosluğu Rusya'da evlilik veya aile birleşimi için Türkiye'de oturum izni vermemekte olup Rus vatandaşın aile üyeleri için en fazla 90 günlük geçerlilik süresine sahip vize vermektedir. Rusya oturum iznini almanız için aile bireyleriiçin verilen vizeyi aldıktan sonra Rusya'ya yasal giriş yapıp ikamet ettiğiniz yerin Rusya Federal Göç Bürosuna başvurmanız gerekmektedir. Rusyavatandaşının eşi ve çocukları için istenen genel evraklar konsolosluğun vize başvuru formu, 3,5x4,5 cm'lik vesikalık fotoğraf, başvuranın veRus aile bireyinin pasaportu, hem Rus vatandaşıyla evli olanlar hem de Rus vatandaşının çocukları için istenen temel evraklardır. Rusya aile bireylerine yönelik vize için gerekenek evraklar ise başvuran şahsın Rusya vatandaşının eşi veya çocuğu olmasına göre değişmektedir. Rusya Konsolosluğu tarafından istenen evrak listesini eksiksiz teslim etmeniz gerekmekle birlikte Rusya konsolosluğuRusya vize başvurunuzdan sonra da ek evrak isteyebilmektedir.

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Tatil Günleri 2022

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon, Türkiye resmi tatillerinin yanı sıra Rusya resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

TARİHTATİL
1-10 OcakYeni Yıl
22 ŞubatAnavatanı Savunma Günü
8 MartKadınlar Günü
1-3 MayısEmek ve Dayanışma Günü
09 MayısZafer Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
14 HaziranUlusal Gün
15 TemmuzDemokrasi ve Milli Birlik Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
30 AğustosZafer Bayramı
29 EkimCumhuriyet Bayramı
4-5 KasımBirlik Günü
31 Aralık

Yeni Yıl Tatili

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Görev Bölgesi

Ardahan, Artvin, Bayburt, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Rize, Trabzon, Erzincan