Rusya Vizesi

Rusya Vizesi

T.C. Vatandaşları için Rusya Vizesi Kalktı Mı?

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan karışlıklı olarak iki ülke arasında 30 günü geçmeyen seyahatler için vize muafiyetini öngören anlaşma; 1 Ocak 2021'dan itibaren geçerli olmak suretiyle Rusya tarafından sona erdirilip Rusya Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport hamili Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştır. Rusya'nın Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulaması halen devam etmekte olup Rusya vizesi kalkmamıştır. Yalnızca diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 90 günlük süreyi geçmemesi koşuluyla gerçekleştirecekleri seyahatler için Rusya vizesinden muaftır. Rusya vizesi başvuruları Rusya vize merkezi tarafından kabul edilmekte olup vize sonucunda karar yetkisi olan konsolosluklar Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya Ankara Büyükelçiliği, Rusya Antalya Başkonsolosluğu ve Rusya Trabzon Başkonsolosluğudur.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya, T.C. Diplomatik pasaport haricindeki resmi pasaport hamili Türk vatandaşlarına vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti pasaport türlerine sahip Türk vatandaşları Rusya'ya seyahatin süresi ve amacı fark etmeksizin gerçekleştirmek istedikleri bütün seyahatlerinden önce Rusya vizesini almak zorundadır. Rusya vize rejimine tabii olan Türkiye Cumhuriyeti'nde ikamet izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar da Türkiye'den Rusya vizesi alabilmektedirler. Ancak Türkiye'den Rusya vizesi başvurusunda bulunacak yabancıların, seyahat sonrası 3 ay geçerli oturum iznine sahip olmaları ve hatta 90 gün kesintisiz Türkiye'de yaşıyor olmaları gerekmektedir.

Rusya vizesi pasaportunuza işlenen bir etiket biçiminde olup ülkeye giriş kağıdı, turist kartı, basılı çıkıt vb benzeri başka bir formatta değildir. Bu nedenle Rusya vize başvuru işlemleri için seyahatiniz sonrasında geçerliliği 6 ay daha devam etmesi gereken pasaportunuzda boş sayfası olması ve vize başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir. Rusya'ya seyahat gerçekleştirecek kişin vizesinde; şahsın ismi ve soyismi, şahsın uyruğu, cinsiyeti, verilen vizenin türü, vizeye onay veren makam, vizenin veriliş tarihi, vizenin geçerlilik süresi, verilen vizenin numarası, şahsın hürriyetiyle ilgili ana belge numarası ve davetiye numarası bilgileri bulunmaktadır. Ad ve soyad hem Latin hem Kiril alfabesiyle belirtilmekte olup diğer bilgiler ise sadece Kiril alfabesiyle yazılarak Rusça olarak belirtilmektedir.

Mart 2014'te Kırım Cumhuriyeti resmen Rusya'ya katılmış olup bu tarihten itibaren Kırım Cumhuriyeti resmen Rusya tarafından yönetilmektedir. Bu sebeple Kırım Cumhuriyeti için Rusya'nın uygulamış olduğu vize rejimi geçerli olmaktadır. Dolayısıyla Kırım'a yapılması planlanan seyahatler öncesinde de Rusya vizesi alınma koşulu vardır.

Rusya Vize Türleri

Rusya bu ülkeye yapılacak seyahatler için seyahat amacına göre farklı vize çeşitleri uygulamaktadır. Bu vizelerin Rusya'daki yabancı uyruklu vatandaşlara verdiği haklar farklı olduğundan Türk vatandaşları Rusya'ya yapacağı seyahatten önce gerçekleştirmek istediği seyahat amacına uygun olan Rusya vizesi için başvuru koşullarını yerine getirmelidir ve yine seyahat amacına uygun belgeleri hazırlamalıdırlar. Rusya vize başvurusunu eksik evraklarla yapanlar veya sahte davetiye numarası ibrazı gibi vizedeki etik kuralları ihlal edenlerin başvuruları ret ile sonuçlanmaktadır. Bu durumda evrakların doğru şekilde düzenlenip takibinin yapılması vize sonucunu doğrudan etkileyen unsurlar olarak öne çıkar.

Rusya Federasyonu tarafından belirlenen başlıca vize çeşitleri Rusya turist vizesi, Rusya ticari vizesi, Rusya özel vize, Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Rusya çalışma vizesi, Rusya eğitim vizesi, Rusya öğrenci vizesi, Rusya transit vizedir. Rusya'ya yönelik seyahatleri için en çok başvurulan vize türleri Rusya turist vizesi, ticari vizesi, özel vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesidir. Bu vize türlerinin sağladığı geçerlilik süresi genelde 15 gün ile 90 gün arasında değişmektedir. Rusya'da serbest dolaşım hakkı tanıyan vizeler tek girişli, çift girişli veya çok girişli (multi) olabilmektedir. Rusya vize etiketinde giriş sayısı, vizenin hangi tarihler arasında geçerli olduğu ve kalış süresi yer almaktadır. Vizenin geçerli olduğu tarihler ve kalış süresi birbirinden farklı olabilmektedir.

Rusya üzerinden başka bir ülkeye yapacağınız seyahat için verilen vize türü ise Rusya transit vizesidir. Rusya üzerinden başka bir ülkeye gerçekleştirilecek seyahatler için Rusya'nın uyguladığı transit vize politikası yapılacak seyahatin koşuluna göre değişmektedir. Sadece Rusya'daki havalimanında gerçekleştirilecek kalış süresi 24 saati geçmedikçe Rusya transit vizesi almanız zorunlu değildir. Rusya havalimanındaki kalış süresi 24 saati geçen bütün aktarmalar ve bütün kara, deniz ve demir yollarıyla Rusya üzerinden başka ülkeye yapılacak seyahatler için Rusya transit vizesi almanız şarttır. Rusya Transit vizesi tek girişli olması halinde uçak ile seyahat eden şahıslar için geçerlilik süresi 3 gün, karayolu veya tren ile seyahat eden şahıslar için geçerlilik süresi 10 gündür.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi almak için iki başvuru yöntemi vardır. İlk vize başvuru yöntemi, Rusya Konsolosluğunun temsilcisi olan vize merkezine almak istediğiniz vize için bizzat kendinizin başvuruda bulunmasıdır. Rusya vizesi almak için uygulanan ikinci başvuru yöntemi ise bir vize danışman kurum aracılığıyla gerçekleştirilecek başvurudur. Rusya vize randevu alınmadan gerçekleştirilen bir işlemdir. Evraklar hazırlanarak yetkili başvuru merkezi tarafından ilgili birime teslim edilir. Rusya vize işlemlerinde başvurular akredite firmalar aracılığı ile kabul edilmekte olup unutulmaması gereken önemli nokta vizenin sonucuna bu kurumların değil bizzat Rusya'nın diplomatik temsilciliklerinin karar vermesidir.

Rusya vizesi almak için talep ettiğiniz vize hakkında istenen gerekli evrak listesini başvurunuzda eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekmektedir. Evraklarınızda eksik olması Rusya vize başvuru işlemlerinin uzamasına ya da vize başvuru sonucunun olumsuz olarak sonuçlanmanıza sebep olabilmektedir. Ayrıca, Rusya konsolosluğu gerekirse sizden ek evrak talep etme yetkisine sahiptir ve bu hakkı saklı tutar. Rusya vizesi için yapılacak başvurunun sonucuna ve verilecek vize türünün özelliğine karar vermek sadece Rusya Konsolosluğunun yetkisi altındadır.

Rusya vizesini almak için gereken evrakları hazırlamanızın yanında vize ücretini de ödemeniz gerekmektedir. Rusya vize ücreti, başvurulmak istenen vizenin özelliğine göre değişmektedir. Rusya vizesi için konsolosluk tarafından belirtilen harcı ödemediğiniz sürece Rusya vizesi başvurusunda bulunmanız ve Rusya vizesi almanız mümkün değildir.

Rusya Vizesi Gerekli Evraklar

Rusya vize başvurusu için uygulanan temel evrakların listesi aşağıda belirtilmektedir.

  1. Rusya vize başvuru formu
  2. Vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport
  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  4. 2 tane fotoğraf (35x45 mm ölçülerinde, güncel, beyaz fon üzerine ve biyometrik özellikli fotoğraf)
  5. Türkiye'deki yabancı uyruklu vatandaşlar için Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni (oturum izni)
  6. Davetiye (Rusya'da bir firmadan veya turizm acentasından veya tur operatöründen alınmaktadır)

Bu listede yer alan evraklar bütün Rusya vize türleri için istenen temel evraklar olup bu evraklara ek olarak bütün Rusya vize türleri için farklı evraklar istenmektedir. Rusya vizeleri için istenen ek evraklar vizenin işlevine ve sağladığı kalış süresine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca Rusya konsolosluğu başvurusu sonrasındaki vize işlemlerinde de ayrı ek evraklar isteme yetkisine sahiptir. Bu ek evraklar başvuranın Türkiye'ye dönüşünü kanıtlayacak bir belge ya da Türkiye'deki geçim durumuna ilişkin bir belge ya da başvuranın seyahat amacını kanıtlayan bir belge şeklinde olabilmektedir. Başvuran kişinin mesleki ve sosyal durumuna göre Konsolosluk tarafından seyahat masraflarını karşılayacak bir sponsor ve sponsor evrakları talep edilmektedir. Öğrenci, ev hanımı veya çalışmayan kişilerin sponsor evraklarıyla birlikte başvuru yapmaları istenebilmektedir, bu konudaki belirleyici evraklar bankla hesap dökümü, banka hesap özeti, taşınmaz mallara ilişkin tapu ve benzeri belgelerdir. Sponsor, Rusya vizesine başvuru yapan kişinin ülkeye geri dönüşünü garanti ve taahhüt etmektedir.

Talep ettiğiniz Rusya vizesi için sizden istenen evrakları eksiksiz olarak göndermeniz gerektiğini unutmayınız.

Rusya Vizesi Başvuru Formu

Başvuracağınız bütün Rusya vize türleri için Rusya konsolosluğu tarafından temin edilen vize başvuru formunu almanız gerekmektedir. Size verilecek vize başvuru formunda bilgilerinizin doğru olarak doldurulması çok önemlidir. Rusya Konsolosluğu Rusya vize başvuru formunda belirttiğiniz bilgilerinizin doğruluğuna çok önem vermekte olup başvuru formunda hatalı olarak belirttiğiniz ya da net olarak belirtmediğiniz bilgi Rusya vizesi işlem süresini uzatabilmekte veya başvuru sonucunun ret olarak değerlendirilmesine yol açabilmektedir. Bu sebeple başvuru formunda yer alan bilgileri iyi okuyup doğru ve net olarak doldurulmasına dikkat ediniz.

Rusya Vizesi Davetiye

Talep ettiğiniz kimi Rusya vize türleri için vize başvurunuzdan önce Rusya vize davetiyesi almanız zorunludur. Ayrıca, her davetiye Rusya Konsolosluğu tarafından davetiye olarak tanınmamaktadır. Rusya Konsolosluğu tarafından kabul edilen davetiyeler Rusya'daki yetkili makamlar tarafından hazırlanıp onaylanmış olan davetiyeleri olup sadece bu tür davetiyeleri olan başvuran şahısların vize işlemini gerçekleştirmektedir. Bu davetiyelerin içeriği talep edilen Rusya vizesinin türüne göre değişmekte olup davetiyelerin içeriği Rusya Konsolosluğunca çok önemli olup seyahatinizin amacına ve Rusya'nın belirlediği vize kriterlerine uymalıdır. Bununla birlikte gereken davetiyeyi almanız için gereken süre alış şeklinize göre değişmekte olup alış süreniz 45 günü bulabilmektedir. Bu sebeple davetiye gerektiren Rusya vize türlerine başvurmadan önce Rusya vizesini alabilmeniz ve bu vizenin size planladığınız seyahat süresinden önce verilebilmesi için davetiyeyi alma süresine ve davetiyenin hazırlanış usülleri hakkında bilgi sahibi olunuz. Bazı yetkili seyahat acentaları Rusya vizesi için tursitik vize alımında kolaylıklar sağlamaktadırlar.

Rusya Vize Ücreti

Rusya vize başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz için Rusya vizesi için uygulanan ücreti ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde Rusya vize başvurunuz kabul edilmemektedir. Vize ücreti sizden yapılacak vize başvurusunun işleme alınabilmesi ve değerlendirilmesi için istenmektedir. Rusya vizesi için belirlenen ücretler sabit olmayıp belirli tarihlerde değişebilmektedir. Rusya vize ücreti başvurulacak bütün vizeler için aynı olmamaktadır. Rusya vize ücretleri başvurulmak istenen vizenin türüne, seçenek sunulmuşsa vize için istenen giriş sayısına, seçenek sunulmuşsa vize için istenen işlem süresine göre değişmektedir. Bununla birlikte Rusya vizesi ücretleri başvuru sahibinin vatandaşlığına göre de değişebilmektedir. Rusya Konsolosluğu'na ödenecek vize harçları, Rusya vize başvurusu sırasında istenen gerekli evrakların konsolosluğa verilmesinden önce ödenir ve vizenin ret ile sonuçlanması halinde iade edilmez.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Evraklarınızı eksiksiz olarak teslim edilmesi ve başvuru işlemleri sırasında bir sorunla karşılaşılmaması halde Rusya vizesinin çıkışı genelde ortalama 4-10 iş günüde çıkar. Fakat, bazı Rusya vize tipleri içerdikleri kalış süresinin uzunluğundan dolayı vize çıkış süresi daha uzun olabilmektedir. Buna ek olarak, Rusya Konsolosluğunun vize başvurularından dolayı yoğunluğu ya da vize başvurusu sonrası ek evrak talep etmesi gibi özel durumlar olması halinde de vizenin çıkış süresini olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Bu yüzden Rusya vizesinin gerçekleştirmek istediğiniz Rusya seyahatinin tarihinden önce verilebilmesi için seyahat tarihinizden en erken 2 hafta önce başvuruda bulunmanız tavsiye edilmektedir.

Rusya vize başvurularında mükalat talebi tamamen Konsolosluğun insiyatifindedir. Rusya Konsolosluğu başvuru sahiplerini mülakata çağırma ve başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi edinme hakkını saklı tutar. Özellikle T.C. vatandaşı olmayan ancak Türkiye'de uzun süreli oturum iznine sahip yabancı uyruklu kişilerin vize talepleri daha uzun sürelerde sonuçlanabilmektedir.

Rusya Konsolosluğu acilen Rusya'ya seyahat etmesi gereken durumlara sahip şahıslar için ekspres vize uygulamasını uygulamakta olup bu uygulama kimi acil durumları olan şahıslar için geçerlidir. Ekspres vize uygulamasında Rusya vizesinin çıkış süresi 3 iş günüdür. Ekspres vize başvurusu olarak talep ettiğiniz Rusya vizesi için başvuruda bulunmanız durumunda gerekli olan evrak listesi hakkından herhangi bir değişlik olmamasının yanında vize işlem süresi daha kısa sürmektedir. Rusya ekspres vize başvurusu Rusya'ya acil durumda seyahat etmeniz için uygulanabilecek tek başvuru seçeneğidir.

Rusya Vizesi ve Registration (Kayıt Zorunluluğu)

Rusya vizesi verilip Rusya'ya yasal olarak giriş gerçekleştirildikten sonra yedi iş günü içinde Rusya'daki ilgili makamlarda kayıt yaptırmak zorunludur (Registration/Registratsia). Bu uygulama sadece Rusya'da yedi günden fazla kalacak yabancılar için geçerli olup yedi günden daha az sürede kalacak olan kişiler kayıt yaptırmadan Rusya'daki seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca, yaptırılması gerekli olan kayıt zorunluluğu için sizden istenen süre, Rusya'da gideceğiniz bölgeye ve Rusya vizenizin türüne göre daha kısa olabilmektedir. Bu kayıt, göç bürosunda Rusya'ya gelişinizle ilgili bilgileri kapsar. Rusya'da sizi kabul eden taraf sizin Rusya'daki kaydınızın alınma ve kaydınızın çıkarılma işlemlerini yapmakla sorumludur. Size kayıt yapmakla sorumlu kabul eden taraf, Rusya'daki bir otelde kalmanız halinde kaldığınız otel, Rusya'da ikamet eden yakınınızda kalmanız halinde yakınınızdır. Kabul eden taraf kayıt yaptırmak için sizin pasaportunuzu ve Rusya'ya giriş için doldurduğunuz göç kartınızı ibraz etmelidir. Bununla birlikte kimsenin bu belgelerinizi el koymasına izin vermemelisiniz.

Uzak doğu Rusya Vize Muafiyeti

Rusya Federasyonu, uzak doğudaki bölgesi ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kısa süreli seyahatleri için vize muafiyeti uygulamasına geçmiştir. Türk vatandaşları, Rusya'nın uzak doğu bölgesine yapacağı seyahatten önce elektronik ortamda bilgilerini belirtmesi koşuluyla Rusya'nın bu bölgesindeki topraklarına vizesiz olarak giriş yapabilecektir. Ancak bu vize muafiyeti sadece Rusya'nın uzak doğu bölgesi için geçerlidir. Rusya'nın bu bölgesinden diğer bölgesine geçiş yapan Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce Rusya vizesi olması gerekmektedir. Rusya'nın uzak doğu bölgesine Rusya'nın başka bölgesi üzerinden seyahat etmeniz durumunda da vizesiz seyahat etmeniz mümkün olmayıp, Rusya'ya giriş öncesi Rusya vizesi almak zorundasınız. Rusya'nın uzak doğu bölgesine ulaşım imkanları sınırlı olup seyahatiniz öncesi Rusya uzak doğu için doğrudan gidiş ve dönüşünüzün gerçekleştirebilip gerçekleştiremeyeceğinize dikkat ediniz. Sınırlı ulaşım imkanlarından ve Rusya'nın diğer bölgelerine vize uygulamasına devam etmesinden dolayı Rusya'ya yapacağınız seyahat öncesinde Rusya vizesi almanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Rusya Vizesi Sık Sorulan Sorular

İkamet yeri İzmir olan kişiler Rusya vizesi için nereye başvurmalı?

İkamet yeri İzmir olan kişiler Rusya vizesi için Rusya Büyükelçiliği Ankara'nın konsolosluk dairesine başvurmalıdır. İkamet yeri İzmir olan kişilerin Rusya Konsolosluğuna şahsen başvurması zorunlu olmayıp başvurularını vize merkezleri aracılığıyla yapabilmektedir.

Rusya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Rusya vizesi için gerekli evraklar başvurulan vize türüne göre değişmektedir. Bu sebeple başvurmak istediğiniz Rusya vize türünü belirleyip bu vize türü için gerekli olan evraklar hakkında bilgi almalısınız.

Rusya turist vizesi için voucher gerekli evrak olarak istenmekte midir?

Voucher Rusya'ya turistik amaçlı seyahat edecek şahsın seyahat edebilmesinin kabulünü belirtmeye yönelik referans niteliği taşıyan bir evraktır. Bu sebepten dolayı Rusya turist vizesi için voucher istenen gerekli evrakların arasında yer almaktadır.

Rusya vizesi ücreti ne kadar?

Rusya vize ücreti başvurulan vize türüne, vizenin sağladığı giriş sayısına, vizenin sağladığı kalış süresine, yapılan başvuru şeklinin ekspres veya normal olmasına göre değişmektedir. Rusya vizesi için bu kriterlere dayanarak çeşitlendirilen ücretler ise sabit olmayıp belirli zamanlarda değişebilmektedir. Seyahat planınız ve durumunuz için uygun olan özelliklere sahip olan Rusya vizesi hakkında ücret bilgisi almanızı ve bu ücret hakkında güncel bilgiyi alabilmek için seyahat tarihinize yakın bir tarihte ücret bilgisini almanız önerilir.

Rusya vizesi nasıl alınır?

Rusya vizesi için Rusya'nın Türkiye'deki Rusya Konsolosluğu'na başvurulması gereklidir. Rusya'nın Türkiye'deki resmi temsilcilikleri Rusya Büyükelçiliği Ankara, Rusya Başkonsolosluğu İstanbul, Rusya Başkonsolosluğu Antalya, Rusya Başkonsolosluğu Trabzon olup şahıslar vize Rusya'nın ikamet ettikleri yer için görev yapan resmi temsilciliğine vize başvurusunda bulunmalıdır. Rusya vize başvurusu için bu temsilciliklere şahsen başvurmanız zorunlu olmayıp vize merkezleri aracılığıyla yapabilmektesiniz.

Rusya vize işlemleri kaç günde sonuçlanır?

Rusya vizesi işlemleri için sonuçlanma süresi ortalama olarak 4-10 iş günüdür. Fakat bazı Rusya vize türleri için işlem süresi sağladıkları daha uzun yasal kalış süreleri sebebiyle daha uzun olabilmektedir. Bunun dışında Rusya vize işlemleri sırasında konsolosluğun yoğun olması veya ek belge istemesi gibi özel durumlar olması halinde de vize işlem süresi değişebilmektedir.

Rusya için vize var mı?

Rusya, umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulamakta olup bu pasaport sahibi kişilerin Rusya seyahati öncesi Rusya vizesi almaları gerekmektedir. Yalnızca diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşlarının yapacakları Rusya seyahatinin süresi 90 günü aşmadıkça Rusya vizesi almalarına gerek yoktur.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Rusya Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Bu görmüş olduğunuz ruskonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçiliğin resmi sitesi olmayıp bu web sitesinde yer alan bilgiler resmi olmamaktadır. Bu site vize uzmanlarının deneyimleri esas alınarak hazırlanmış olup hazırlanış amacı insanlara yararlı olmaktır. Knight SP, çeşitli internet alan adları edinen bir firma olup Google optimizasyon yöntemlerini kullanarak sağlamaktadır. Knight SP, bu alan adlarıyla bilgiler yayınlayarak turizm, seyahat gibi çeşitli şirketlere reklam sunup bu şirketlerle stratejik partnerlik kurmaktadır. Bu web sitesinde yer alan bilgilerin hatalı olduğunu fark etmeniz durumunda bu hataların düzeltimi için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız.

Yeşil pasaport sahibi kişilerin Rusya vizesi almaları gerekli mi?

Rusya Federasyonu hususi pasaport sahibi kişiler için vize uygulamaktadır. Dolayısıyla yeşil pasaport sahibi kişilerin Rusya seyahati öncesi Rusya vizesi almaları gerekmektedir.

Rusya vizesi için pasaport süresi ne olmalı?

Rusya vizesi için pasaportun geçerlilik süresi planlanan Rusya seyahati sonrası en az 6 ay olmalıdır. Rusya vize başvurusu öncesinde pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol etmeniz önerilir.