Rusya Turistik Vize

Rusya Turistik Vize

Rusya vizesi başvuru sahibinin vizesi seyahat amacına uygun olmalıdır. Rusya Turistik amaçlı vize T.C. vatandaşlarına veya Türkiye'de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarına kısa süreli turistik seyahat gerçekleştirme hakkı tanımaktadır. Rusya'ya kısa süreli kültürel, turistik seyahat planlayan T.C. vatandaşları Rusya Turist vizesi prosedürünü tamamlamalıdırlar. Rusya Federasyonu ve Türkiye arasında karşılıklı vize muafiyeti şartı öngören 12 Mayıs 2010 tarihli anlaşma askıya alınmıştır. Bu sebeple Rusya'ya turistik seyahat gerçekleştirmeyi planlayan T.C. vatandaşları ve Türkiye oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yapacakları seyahatler için Rusya Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmak durumundadırlar. Rusya Turist vizesi bir ya da iki girişli olabilmektedir. Giriş sayısına göre Rusya vize harç ücreti de değişiklik göstermektedir. Rusya turist vizesi sahibine Rusya'da en fazla 30 güne kadar kalma hakkı tanımaktadır. Rusya turist vizesi, Rusya'da tur operatörlüğü yapan firmaların yabancı turisti karşılayacağını beyan ettiği kabul ve onay belgesi alınması şartı ile verildiği unutulmamalıdır.

Rusya'yı kısa süreli iş görüşmesi, tıbbi konsültasyon gibi amaçlarla ziyaret etmek isteyenler Rusya Turist vizesi ile seyahatlerini gerçekleştirebilir. Rusya turist vizesi aynı zamanda 30 güne kadar iş görüşmelerine, sergilere, akademik araştırmalara katılmak isteyenler için de Rusya'ya giriş hakkı tanımaktadır. Rusya turist vizesi için müracaat edenler vize anketinde hangi amaçla ve ne kadar süreyle Rusya'ya seyahat edeceklerini belirtmelidirler. Söz konusu durumda turistin Rusya'ya kabul edilmesi ile ilgili seyahat amacı satırında turistik gezi olduğunun ifade etmesi gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Rusya çift girişli vize, yabancı vatandaşa Rusya'da kaldığı süre içerisinde Rusya'ya komşu olan ülkelere seyahati (BDT, Baltık ülkeleri gibi) veya bu ülkelerden (Çin, Moğolistan) dönüşte Rusya topraklarından geçmesini gerektiren durumlarda Rusya çift girişli turist vizesi verilmektedir. Bu sırada yetkili tur operatörünün turistik hizmet sunumu, turistik belgede belirtilmelidir. Çift girişli (2 girişli) Rusya vizesi ile Türkiye'den seyahat eden kişi, çift girişli vizesiyle ülkeye giriş yaptıktan sonra federal bölgelerde bulunan bir özek bölgeye geçer ve tekrar Rusya'ya dönüş yaparsa çift girişli vizesini kullanmış olur. Dolayısıyla çift girişli vizenin kullanım hakkı dolmuş olur.

Rusya Turistik Vize Başvurusu

Rusya Konsolosluğuna direkt başvuruda bulunmak isteyenler elektronik randevu alarak ya da Rusya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize hizmet merkezi aracılığıyla başvurularını daha hızlı bir şekilde tamamlayabilirler. Rusya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize merkezi, Rusya Federasyonuna giriş yapmak amacı ile Rusya vize başvurusu yapan vatandaşlara hizmet kalitesinin arttırılması, vize düzenlenmesindeki prosedürlerin hızlandırılması amacıyla hizmet vermektedir.

Rusya Başkonsolosluğuna vize müracaatı zamanı Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Bölümünün web sayfası üzerinden elektronik vize anketi doldurulmalıdır. Anketi doldurduktan sonra çıktısı alınmaktadır. Turistik Rusya Vizesi için başvuruda bulunan kişilerden ek evrak talep edilebileceği ya da kişinin Rusya Konsolosluğu tarafından görüşmeye çağırılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Rusya Konsolosluğu anketi üzerinde yapıştırılmış fotoğraf ile başvuru sahibinin bizzat imzasının bulunması gerekmektedir. Rusya vizesi başvuru anketinde belirtilmiş yanlış bilgiler vize reddine, verilmiş vizenin iptaline yol açacağı için anketin eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulması gerekmektedir.

(*) Rusya Turist vizesi ortalama olarak 4-7 iş günü içerisinde sonuçlandırmaktadır. Rusya ekspres vizesinin sonuçlanma süresi 2 iş günüdür.

Rusya Turistik Vize için Gerekli Evraklar

2022 yılında Rusya vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir. St. Petersburg ve Leningrad bölgesi için elektronik vize alınabilmektedir. Bu bölgeler dışında başka bölgelere seyahat edilecekse aşaıdaki evraklar hazırlanarak standart turist vizesi alınarak başvuru süreci tamamlanmalıdır.

  1. Rusya Vize Başvuru Anketi
  2. Pasaport (En az 6 ay geçerli)
  3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi
  4. 2 adet biometrik fotoğraf (35x45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri)
  5. Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. ikamet izninin aslı
  6. Voucher belgesi

Rusya Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vizenin verilmesi veya reddi ile ilgili nihai karar doğrudan Rusya Diplomatik Temsilcilikleri veya Konsolosluk Kurumları tarafından alınır.

Rusya'ya turistik seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler kendisi veya akrabası için vize başvurusunda bulunuyorsa doğrudan Rusya Konsolosluğuna başvurma hakkına sahiptir. Fakat başvurusunu yalnızca ön kayıt yaptırdıktan sonra gerçekleştirebilir. Rusya Başkonsolosluğu Rusya vizesi başvurusu için ziyaretçi kabulünü yalnızca randevu sistemi ile kabul etmektedir.

Çalışanları ve müşterileri için Rusya vizesi talebinde bulunan şirketler veya tur acenteleri doğrudan Rusya Konsolosluğuna vize müracaatında bulunamazlar. Rusya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize merkezleri aracılığıyla başvurularını gerçekleştirebilirler.

Rusya turist vizesine başvuruda bulunan kişi AB vatandaşı ise Seyahat Sağlık Sigortası poliçesini de ayrıca ibraz etmelidir.

Rusya Vize işlemlerinde kullanılacak pasaportta Rusya vizesinin işlenebilmesi için en az iki adet boş sayfa bulunmalıdır.

Türkiye'de yaşayan Arnavutluk, Bahreyn, Venezuela, Haiti, Mısır, İrlanda, Lesotho, Libya, Makedonya, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kore, Suudi Arabistan, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Sierra Leone, Ekvator Ginesi, Güney Afrika Cumhuriyeti, Japonya vatandaşlarının 90 gün süreyle T.C. iznine sahip olmaları gerekmektedir.

RUSYA TURİSTİK VİZESİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

1. Rusya turistik vize başvurularında Rusya Konsolosluğu'ndan randevu almak zorunlu mudur?

Rusya turistik vize başvurusu yapmak isteyen umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahiplerinin Rusya seyahatleri öncesinde vize almaları gerekmektedir. Rusya turistik vize başvurusunda randevu alma zorunluluğu bulunmaktadır. Randevu işlemi online olarak yapılmakta olup randevusuz işlem yapılmamaktadır. Rusya turistik vize başvurunuzu Rusya Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz.

2. Rusya vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

Rusya turistik vize başvurularında kişinin şahsen başvuruya gelmesine gerek kalmadan vize başvurusu yapılabilmektedir. Rusya turist vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye'de çalışma veya oturum izni olan yabancı pasaport sahipleri Rusya vize başvurularını başvuru merkezleri üzerinden şahsen gelmeden üçüncü kişiler aracılığıyla yapmak isterlerse noter onaylı orijinal yetki yazısı sunmaları gerekmektedir. Rusya turistik vize başvurunuzu yetkili acentelerden ve başvuru merkezinden yapabilirsiniz.

3. Rusya turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

Rusya'ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye'de oturma izni olan yabancılar Rusya turistik vize başvurularında parmak izi ibrazı yapılmamaktadır. Rusya turistik vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Rusya Konsolosluğu'nun ve Rusya Büyükelçiliği'nin yetkilendirdiği acenteler ve başvuru merkezlerine kendisinden istenen evrakları sunmaları yeterlidir.

4. Rusya turistik vizesi kaç günde çıkar?

Rusya turistik vize başvurularınız randevu tarihinden itibaren genellikle 4 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Rusya turistik vize başvurusu yapan yabancı pasaport sahibi kişilerin vize başvurularında vize çıkış süresi pasaportun ülkesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği tarafından bazı başvurular soruşturmaya alınabilmektedir ve 30 gün sürebilmektedir.

5. Rusya vizesi başvurumu İzmir'den, Edirne'den veya Antalya'dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

Rusya vizesi başvuruları ikamet edilen bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Rusya turistik vize başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye'de oturumu olan yabancı pasaport sahipleri başvurularını ikamet ettikleri bölgede bulunan başvuru merkezlerinden yapabilmektedirler. Rusya turistik vize başvurularınızı bölge farkınıza göre İstanbul, Ankara, Antalya ve Trabzon olarak başvuru merkezleri ve yetkili acenteler üzerinden yapabilirsiniz.

6. VIP başvuru ile Rusya vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

Rusya turistik vize VIP başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları başvurularını ikamet ettikleri bölgeye göre İstanbul, Ankara, Antalya ve Trabzon'daki vize başvuru merkezlerinden seyahatleri öncesinde yapabilmektedirler. Rusya turistik VIP başvuru süreci randevu tarihinden itibaren 3 iş gününde veya daha kısa zamanda sonuçlanmakta olup vize çıkış süresi Rusya Konsolosluğu, Rusya Büyükelçiliği, Rus Dışişleri Bakanlığı'na bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

7. Rusya turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

Rusya turistik vize başvurularınızı en erken 3 ay öncesinden yapabilirsiniz. Rusya turistik vize başvurunuz Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği tarafından işleme alındıktan sonra 4-10 iş gününü içinde sonuçlanmaktadır. Rusya vize başvurunuz da seyahat tarihlerinize göre VIP olarak da yapılmakta olup VIP başvurusu 3 iş gününde sonuçlanmaktadır. Rusya'ya seyahat etmek isteyen kişilerin Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği'nin vize çıkış sürelerini dikkate alarak vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

8. Rusya turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

Rusya turistik vize başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye'de oturumu olan yabancı pasaport sahibi kişilerin Rusya vize başvurusu yapmadan önce pasaport ve oturum sürelerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Pasaport süresinin dönüş tarihinden itibaren minimum 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Türkiye'de oturumu olan yabancı pasaport sahibi kişilerin pasaport ve oturum belgelerinin de en az 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. Vize başvurusu için pasaportunuzda karşılıklı en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir.

9. Rusya turistik Schengen vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman konsolosluk ret verebilir mi?

Rusya turistik vize başvurusu yapmak isteyen kişiler Rus Tur Acentası tarafından alınan kalacağınızı kanıtlayan orijinal Voucher belgenizin olması gerekmektedir. Orijinal Voucher belgesinin Rusya Tur Operatörleri birliğine kaydettirilmiş olması gerekmektedir. Rusya Voucher belgesi size kalacağınız otel tarafından ya da Rusya'daki tur operatörü tarafından verilmektedir. Orijinal olmayan Voucher belgesi ile vize başvurusu kabul edilmemektedir. Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği Rusya turistik vize başvurularında gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu ile birlikte vize başvurusunun yapılmasını istemektedir. Otel Voucher ve uçak rezervasyonunuzun iptali durumunda konsolosluğun yetkisine bağlı olarak ret alabilirsiniz.

10. Rusya vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

Rusya vizesine başvurmak isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye'de oturumu olan yabancı pasaport sahipleri, Rusya turistik vize başvurularında en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, otel Voucher belgesi, gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu ve arka fonu beyaz biometrik fotoğraf ile vize başvurusu yapabilirler. Rusya vize başvurunuzda otel, uçak ve pasaport bilgilerinizin uyumlu olması gerekmektedir. Rusya turistik vizesi pasaporttaki isim ve soy isminize göre verilmekte olup evrakların tutarlı olmasına dikkat edilmelidir.

11. Rusya vize başvurumu daha kolay nasıl yapabilirim?

Rusya turistik vize başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşlarının sistem üzerinden online form doldurularak vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Vize başvurusu için orijinal Voucher belgeniz, gidiş-dönüş uçak biletiniz, pasaport ve 2 adet biometrik fotoğraf ile vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği yabancı pasaport sahiplerinden ek evrak talep edilebilmekte veya mülakata çağırılabilmektedir. Vize başvurusunun online sistem üzerinden randevu alarak işlem yapılması gerekmektedir. Vize başvurunuzu dilerseniz yetkili acenteler aracılığı ile şahsen başvuru yapmanıza gerek kalmadan vize başvuruda bulunabilirsiniz.

12. Rusya Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

Rusya Konsolosluğu Rusya vize başvurusu yapan Türk vatandaşlarını vize başvurusu yaptıktan sonra bazı durumlarda mülakata çağırmaktadır. Daha önce Rusya seyahatinizde kalış sürenizi eğer aştıysanız konsolosluk tarafından mülakata çağırabilirsiniz. Rusya turistik vize evraklarınızın tutarsızlığı durumunda da sizi mülakata çağrılabilirsiniz. Türkiye'de oturumu olan; Cezayir, Angola, Afganistan, Bangladeş, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Çin, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Nepal, Nijerya, Pakistan, Rwanda, Suriye, Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya vatandaşlarından Rusya Konsolosluğu vize başvurusundan önce ek evrak isteyebilir ve mülakata çağırabilir.

13. Vizeyi doğru kullanmak ne demektir?

Rusya turistik vize başvurusu yapan kişiler vize başvuruları sonuçlandıktan sonra öncelikle seyahat türüne vize göre vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Başvuru sahibi Rusya turistik vizesi ile Rusya'da ticari görüşmelere veya fuar katılımı yapamamaktadır. Öncelikle seyahat planınıza göre vize başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Rusya turistik vizesi başvurunuz Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği tarafından kalış süresine göre verilmekte olup Rusya'ya olan seyahatlerinizde vize sürenize göre seyahatinizi planlamanız gerekmektedir. Rusya'nın özerk bölgesine seyahat etmek isteyen kişiler Rusya turistik vize başvurusunu çift girişli olarak yapması gerekmektedir.

14. Uzun süreli Rusya turistik vize nasıl alınır?

Rusya turistik vizesi başvurusu yapmak isteyen kişiler Rusya seyahatlerinden en fazla 30 gün kalışlı tek girişli veya 2 girişli olarak vize alabilmektedir. Rusya turistik tek girişli vize ile en fazla 30 gün kalabilmektedir. Rusya turistik vizesi yapmış olduğunuz otel Voucher belgenizin süresine göre verilmektedir. Otel Voucher belgeniz 30 gün ise vizenizin süresi de 30 gün olarak verilmektedir. Rusya 2 girişli vize başvurusu yapmak isteyen kişiler 30 gün içerisinde 2 girişli olarak vize başvurusu yapabilmektedirler.

15. Çok girişli Rusya vizesi almak için ne yapılmalıdır?

Rusya turistik vizesi çok girişli vize olarak verilmemektedir. Çok girişli vize almak için Rusya ticari vize başvurusu veya Rusya'da aile veya akraba var ise Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan davetiye ile çok girişli vize alabilmektedir. Rusya turistik vize başvurusunda tek girişli turistik vize veya 2 girişli olarak vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

16. Rusya Konsolosluğu vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Rusya turistik vizeniz Rusya Konsolosluğu'ndan onaylandıktan sonra öncelikle vizenizin seyahat tarihlerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Rusya tek girişli vizeniz orijinal Voucher belgenizdeki seyahat tarihlerinize göre verilmektedir. Rusya vizenizi çift girişli olarak aldıysanız vizenizin sağ üst kısmında 2 ibaresinin bulunması gerekmektedir. Rusya seyahatinizi vize tarihlerine göre ülkeye giriş-çıkış yapmanız gerekmektedir.

17. Rusya'ya sınırdan ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Rusya turistik vizesi ile Rusya'ya giriş yaptığınızda vize başvurusunda bulunduğunuz orijinal Voucher belgenizin bir nüshasını yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Rusya'ya giriş yaptığınızda pasaport kontrolünde sizden Rus Tur Acentası tarafından gönderilmiş Voucher belgenizde yazılan otel, pasaport görevlileri tarafından aranabilir. Turistik vize başvurunuzda Rusya seyahatinizde otel rezervasyonun yapılması ve satın alınması uygun olacaktır.

18. Rusya'dan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

Rusya turistik vize başvurunuzda ret alma durumunda itirazınızı Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği'ne yapabilirsiniz. Fakat Rusya vize onayı Rusya Dışişleri, Rusya Federal Vatandaşlık Servisi, Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir. Vize reddi durumunda tekrar Rusya turistik vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

19. Rusya Konsolosluğundan Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği vize başvurunuzun reddi durumunda vize başvuru ücretinizin iadesi yapılmamaktadır.

20. Araçla seyahatlerde hangi evrakları hazırlamalıyım?

Rusya'ya araçla seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları veya Türkiye'de oturumu olan yabancı pasaport sahibi kişilerin transit vize almaları gerekmektedir. Karayolu ile seyahatlerinde vize süresi 10 gün verilmektedir. Rusya'ya araba veya ağır taşıtla geçecek olan yabancıların transit vizeleri yolculuk süresine göre verilmekte olup 10 günü geçmemesi gerekmektedir. Rusya transit vizesi için en az 2 boş sayfası olan ve vize bitiminden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, 2 adet biometrik fotoğraf, transit gidilecek ülkenin geçerli olan vizesi veya vizesi ülkeye seyahat edilecekse gidilecek ülkeye ait konaklama belgesi, online olarak sistemden doldurulmuş form istenmektedir. Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir.

21. 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakatame çıkarması gerekiyor mu?

Rusya vizesi başvurusu yapmak isteyen 18 yaş altı kişilerin vize başvurularında anne ve baba ile seyahatlerinde orijinal muhafakatname sunmalarına gerek olmamaktadır. Rusya seyahatlerinde sadece anne veya babası ile seyahat edecek olan 18 yaş altı çocuklar seyahatlerinde orijinal muhafakatname almaları gerekmektedir.

22. İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

Rusya turistik vize başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları vize başvurusunda şirket evrakları ibraz etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Rusya online başvuru formunda çalıştığınız şirket ismi, şirket adresi, telefon ve şirketteki pozisyonunuzun yazılması gerekmektedir. Şirketten ayrıldıysanız formda çalışmıyor ibaresini belirtmeniz gerekmektedir.

23. Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

Rusya vizesine başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye'de oturumu olan yabancı pasaport sahipleri kişilerin vize başvurusunda Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği şirket evrakları talep etmemektedir. Rusya vize başvurunuzda sizden istenen pasaportun aslı, orijinal seyahat Voucher belgeniz, 2 adet resim ve gidiş-dönüş uçak dönüş bileti ile vize başvurusu yapabilirsiniz.

24. Ülkeye göre parmak izi verme şartları nelerdir? Boşanma sebebiyle soyadım değişti ama evliyken aldığım Schengen vizesindeki parmak izim geçerli olur mu?

Rusya vize başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları ve yabancı pasaport sahibi kişilerin Rusya turistik vize başvurusunda parmak izi vermelerine gerek yoktur. Vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin pasaportundaki isim ve soy isme göre vize verilmekte olup turistik vize başvurusunda evraklarınızın tutarlı olması gerekmektedir.

25. Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

Rusya turistik vize başvurusu yapan Türk vatandaşları ve Türkiye'de oturumu olan yabancı pasaport sahipleri, vize başvurusunu başvuru merkezinden şahsen yaptıysa 3. şahısların pasaport tesliminde; Rusya Konsolosluğu veya Rusya Büyükelçiliği vize başvurunuzda tarafınıza verilen fişin orijinali ile kimlik bilgileri ile birlikte pasaportunuzu teslim alabilirler. Vize başvurunuzu yetkili acenteler üzerinden işlem yapmanız durumunda sizin adınıza pasaport teslim alabilmektedir.

26. Rusya vizesi başvurumu İzmir'den, Edirne'den veya Antalya'dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

Rusya turistik vize başvurusu yapmak isteyen kişiler vize başvurularında bölge farkını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Rusya turistik vize başvurusu, başvuru yaptığınız bölgeye göre değişmekte olup İzmir veya Edirne'deki başvurunuzu İstanbul'dan yapabilirsiniz. Başvuru yaptığınız bölgeye göre İstanbul, Antalya, Ankara veya Trabzon'dan vize başvurunuzu yapabilirsiniz.