Rusya Transit Vizesi

Rusya Transit Vizesi

Rusya vizesi için Rusya'nın Türkiye'deki resmi temsilciliklerine başvurulması gereklidir.. Rusya vizesinin alınabilmesi için Rusya'nın Türkiye'de bulunan resmi temsilciliklerine başvuru yapılması zorunludur. Rusya vize başvuru işlemleri için resmi temsilciliklere bireysel olarak başvurmak zorunlu olmayıp vize başvurusu vize merkezleri tarafında da yapılabilmektedir.

Rusya Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya transit vizesinin tek girişli olması halinde uçakla yolculuk yapacak kişiler için geçerlilik süresi 3 gün, karadan veya tren ile seyahat edecek kişiler için geçerliliği on gündür. Bu süreyi belirleyen faktörler, Rusya'ya gidiş dönüş biletinin geçerlilik zamanı, gidilen ülkeye giriş tarihi ve alınan vizenin süresine göre belirlenmektedir. Rusya transit vizesi, Rusya havalimanında bulunma süresi 24 saati geçmemek şartıyla vize almaya gerek olmayıp havalimanında kalış süresi 24 saati aşması halinde seyahatten önce Rusya transit vizesine başvuru yapmak gerekmektedir.

Rusya'dan motorlu araç veya ağır tonajlı araçlarda geçecek olan kişilerin ticari vizeleri, yolculuklarını sonlandıracakları en kısa mesafe hesaplanarak verilmektedir ve on günü geçmemektedir. Çift giriş, çıkışlı transit vizenin geçerlilik süresi bir ayın üstünde olmaması gerekmektedir. Rusya üzerinden başka ülkelere geçecek kişiler ve yine Rusya üstünden geri dönüş süreleri 1 aydan uzun sürecek kişiler ilk Rusya Federasyonu üzerinden geçiş sağlamak için tek girişli transit vize alınması gerekmektedir. Rusya üzerinden gidilecek ülkede tekrardan tek girişli transit vize alınması ve geri dönüşün yapılması gerekmektedir.

Rusya üstünden uçuş yapan ve de Rusya'da uçak değiştirmeyecek yabancılar için transit vizeye ihtiyaç bulunmamaktadır. Rusya Federasyonu'nda uçak değiştirerek, uluslararası yolculuğuna devam edecek yabancı ülke yolcuları eğer Rusya'da aynı havalimanında uçak değiştireceklerse gidecekleri ülkeye girişlerini kanıtlayacak belge ve uçak bileti yanlarında olmalıdır. Uçak değişim süresi 24 saati aşmamak şartıyla transit vizeye gerek bulunmamaktadır. Ayrıca transit bölgeden çıkmak için transit vize alınması gerekmektedir.

Rusya Transit Vize için Gerekli Evraklar

Rusya transit vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin aşağıda belirtilen evraklarla vize başvurusunda bulunmaları gereklidir.

  • Vize başvuru formu
  • Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış davetiye.
  • 2 adet arka fonu beyaz, 3,5x4,5cm ölçülerinde fotoğraf.
  • Pasaport. 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.
  • Rusya'ya giriş ve çıkışta değişik ülkeler üstünden giriş yapılıp farklı ülkelere geçilecekse giriş-çıkış yapılacak ülkelerin vizeleri pasaportta olmalıdır ya da vizenin orijinali gösterilmeli, vizenin fotokopisi yolcunun yanında olmalıdır.
  • Rusya'ya giriş ve çıkış tarihlerini gösteren uçak bileti. Uçak ile giriş çıkış yapılıyorsa Rusya'ya giriş çıkış ve Rusya'dan sonra gidilecek ülkenin uçak biletleri gösterilmek zorundadır.
  • Sağlık sigortası zorunlu değildir ancak tavsiye edilmektedir.

İstenen belgeleri eksiksiz, tam bir şekilde teslim edilmesi, başvurusu esnasında herhangi bir sorun olmaması durumunda Rusya vizesinin çıkış süresi 4-10 iş günüdür. Ancak bazı Rusya vize türleri kalış süresinin uzun olmasından dolayı vize çıkma süresi uzun olabilmektedir. Rusya Konsolosluğu'nun yoğunluğu sebebiyle veya ek belge istemesi gibi durumlar söz konusu olduğunda vizenin çıkma süresi uzayabilmektedir. Rusya vizesinin planlanan Rusya seyahatinden 2 hafta önce başvuruda bulunulması tavsiye edilmektedir.

Rusya Transit Vize Ücreti

Rusya transit vizesinin ücreti zaman aralıklarında değişiklik göstermektedir. Rusya transit vize ücreti başvuru sahibinin ihtiyaç duyduğu vizenin tipine, giriş sayısına göre değişiklik göstermektedir. Rusya Konsolosluğu transit vize ücretini vize başvurusu işlememin başlaması ve değerlendirmeye alınması için istemektedir. Vizenin reddedilmesi halinde vize başvuru ücreti konsolosluk tarafından iade edilmez. Rusya Federasyonu'nda bulunacağınız süre ve giriş süresi vize ücretini belirleme konusunda önemlidir.

Rusya vize başvurunuzu tamamlayabilmek için Rusya vizesi için istenen ücreti ödemeniz gereklidir. Aksi halde Rusya vize başvuru işleminiz kabul edilmeyecektir. Vize başvuru ücreti, başvurunuzun işleme alınması ve değerlendirilmesi için istenir. Rusya vizesi ücreti sabit olmayıp belirli tarih aralıklarında değişiklik göstermektedir. Rusya vize ücreti ihtiyaç duyulan vizenin tipine göre, vize için istenmekte olan giriş sayısına göre değişmektedir.

Rusya Konsolosluğu'na ödenmesi gereken vize ücretleri, vize başvurusu esnasında gereken evrakların konsolosluğa teslim edilmesinden önce ödenir ve vizenin ret durumuna düşmesi halinde iade edilmemektedir.