Rusya Ticari Vize

Rusya Ticari Vize

Rusya Vizesi Davetiye

Rusya Federasyonu'na ticari amaçlı seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye Cumhuriyeti ikamet-oturma izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşların Rusya ticari vize başvuruları için Rusya'dan bakanlık onaylı bir davetiye temin etmeleri gerekecektir. Rusya ticari davetiye temin etmeden gidiş amacınıza uygun bir Rusya vize başvurusunda bulunamayacağınızı önemle hatırlatırız.

Rusya Dışişleri Bakanlığının ticari davetiyenin çıkması için verdiği karar veya davetli olarak gidecek olan vize başvuru sahibini davet eden şirketin veya organizasyonun orijinal halinin Rusya vize başvuru prosedürüne uygun biçimde tarafınıza ulaştırılması zorunludur. Rusya ticari vize başvurunuzla ilgili verilecek tüm kararlarda insiyatif Rusya Konsolosluğu'na aittir. Rus Konsolosluğu dışında hiçbir kurum veya kuruluş vizenin sonucuna dair olumlu veya olumsuz açıklama yapma hakkına sahip değildir.

Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliğinin vize prosedürlerine göre Rusya vizenizin olması Rusya Federasyonu topraklarına koşulsuz girebileceğinizi anlamını taşımamaktadır. Rusya'ya giriş yapacağınız noktadaki Rus vize yetkililerinin, alınmış olan Rus vizesi hakkında onay veya ret yetkisi bulunmaktadır. Rus vizesine sahip yolcuların seyahatlerinden önce, ülkeye girişlerinde yanlarında bulundurmaları gereken evraklar hakkında bilgi sahibi olmaları önerilir. Ayrıca gerekli evrakların vizenin gerektirdiği şartlara uygun şekilde hazırlanmış olması da büyük önem arzetmektedir.

Rusya Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Alınır?

Rusya Ticari vize başvurularında davetiye çıkarma prosedürü Rusya Federasyonu'nun belirlediği kriterlere uygun biçimde işletilmelidir.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanması gereken orijinal ticari davetiyenizin ilk önce Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu'na verilmesi ve ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanması gerekir.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın ticari davetiyenin çıkması için verdiği karar veya davetli olarak gidecek olan vize başvuru sahibini davet eden organizasyonun orijinal evrakla başvurusunun başvuru prosedürüne uygun biçimde ulaştırılması zorunludur. Ticari vize davetiyenizi başvurunuz için diğer evraklarla beraber dosyanıza eklemeniz zorunludur.

Rusya Vize Davetiyesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya'dan temin edilmesi gereken orijinal ticari davetiyenin çıkış süresi 40-45 günü bulmaktadır. Rusya ticari vize başvurusunda bulunmak isteyen yolcularımızın seyahat planlarını davetiye çıkış süresine göre yapmalarını önemle hatırlatırız.

Rusya Ticari Vize Başvurusu

Rusya Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemlerini vize merkezleri üzerinden gerçekleştirmektedir. Vize merkezleri Rusya konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır ve bu kurumlara tur acenteleri de dahildir. Vize merkezleri Rusya ticari ve Rusya turistik vize evraklarının prosedürlere uygun şekilde düzenlenmesi, vize için gerekli evrakların teslim alınması ve Rusya Federasyonu dış temsilcilikleri olan diplomatik kuruluşlar, Rusya Konsolosluğu ve Rus Büyükelçiliğine teslim etmekle akredite edilmişlerdir. Vize merkezleri vize sonuçlarına dair başvuru sahiplerini bilgilendirme konusunda da yetkilidirler. Rusya vize başvurusu yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye'de uzun süreli oturum izni olan yabancı vatandaşlar Rusya vizesi işlemleri için vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti de alabilirler.

Rusya ticari vizesi; 3 aylık tek girişli, 3 aylık çift girişli ve 1 yıllık çok girişli ticari vize olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır. Tek ya da çift girişli olmak üzere verilen Rusya ticari vizelerinin geçerlilik süresi 90 gündür. Bunun yanı sıra çok girişli olmak üzere bir yıllık olarak da talep edilip alınabilir. Rusya'da olan ticari faaliyetlerin durumuna göre Rusya ticari vize başvurusu yapılabilmektedir. Fuar ya da etkinliğe katılmak sürekli bir durumu değilse tek ya da çift girişli 90 gün süreli vize uygun olacaktır. Eğer ticari faaliyetler Rusya'da ortaklık kurmak, şube açmak veya uzun süreli bir iş faaliyeti gerektiriyorsa 1 yıllık çok girişli ticari alınması doğru olacaktır. Çok girişli vizelerin Rusya Federasyonu sınırları içerisinde kalma süresi her 180 günlük zaman içinde 90 günü aşmamalıdır.

3 aylık Tek Girişli Ticari vize: Bu vize türü Rusya'ya ticari nedenlerle gitmek isteyen Türk vatandaşlarına 1 kere giriş 1 kez çıkış imkanı sağlamaktadır. Bu vize türüyle yapılacak seyahatlerde tekrardan giriş yapılmak istenilmesi halinde yeniden Rusya ticari vizesi başvurusu yapılmalıdır. Tek girişli vize ile seyahat tarihleri süresince Rusya'da kalınabilir. Bu süre 90 günü aşmamak koşuluyla düzenlenmektedir. Tek girişli vize Rusya ticari vizesi kapsamı içinde yer almaktadır.

3 Aylık İki Girişli Ticari vize: Bu vize türü Rusya'yı ticari amaçlarla ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına 2 kere giriş ve 2 kere çıkış imkanı sağlar. İki girişli Rusya ticari vizesinin geçerli süresi en çok 90 gündür. Çift girişli vize Rusya ticari vize başvurularında geçerli olmaktadır.

1 Yıllık Çok Girişli vize: Bu vize türü Rusya'ya ticari nedenlerle seyahat yapmak isteyen Türk vatandaşlarına en az 2 kere ve üstü Rusya'ya ticari amaçla ziyaret etme hakkı verir. Bir yıllık Çok girişli vize, Rusya'ya her 180 gün için 90 günü geçmemek koşuluyla ülkede ikamet etme hakkı verir. Rusya ticari vize başvuruları çok girişli vize özelliğine sahip olup 1 yıl süreli alınabilir.

Rusya ticari vizesi belirli bir zamanı kapsar. Vizenin süresinin uzatılma imkanı Rusya'daki yetkili makamların onayı ile yapılabilmektedir. Rusya ticari vizesinin içeriği çalışma vizesinden farklı olmaktadır. Çalışma her ne kadar ticari görülse de bir ticari vize özelliği taşımaz.

Rusya Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya ticari vize başvuru işlemleri 4-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Rusya Konsolosluğu'nun tatil olması nedeniyle kapalı olduğu günler bu süreye dahil edilmemektedir. Rusya ticari vizesini onaylayan tek yetkili makam olan Rusya Konsolosluğu vizenin çıkış zamanına karar vermektedir. Vize başvuru dosyası Rus Konsolosluğu'na iletildikten sonra, vizenin çıkış zamanı vize bölümünün yetkisi altına girer ve çıkış zamanın gecikmesi gibi durumlar kendiliğinden gelişmektedir.

Rusya Ticari Vize Ücreti

Rusya ticari vize ücreti, Rusya'da kalış süresine ve vizenin tek girişli veya çok girişli olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Rusya ticari vizesi belirtildiği gibi tek, çift ya da çok girişli olarak tercih edilip alınabilmektedir. Talep edilen ticari vizenin türüne ve giriş sayısına göre vize ücreti kendi içerisinde farklılık yaratabilmektedir. Vizenin reddedilmesi durumunda vize ücretinin geri iadesi yapılmamaktadır. Vizenin özelliğine giriş sayısı, kalış süresine karar veren tek yetkili makam Rusya Konsolosluğu'dur.