Rusya Evlilik ve Aile Birleşimi

Rusya Evlilik ve Aile Birleşimi

Rusya'da evlilik veya aile birleşimi amacıyla uzun süreli yaşamak isteyen Türk vatandaşlarının yetkili Rus makamları tarafından Rusya oturum izni almaları gerekmektedir. Rus vatandaşı ile evli olan veya Rus vatandaşı anne ya da babası olan Türk vatandaşlarının Rusya aile birleşimi yoluyla oturum izni alıp yaşamaları mümkün olabilmektedir. Ancak Rusya'da aile birleşimini gerçekleştirebilmeniz için hem Türkiye'de hem de Rusya Federasyonu'nda yapmanız gereken prosedürler vardır. Bununla birlikte Rusya Federasyonu, Rus hükümeti tarafından belirlenen kontenjan (kota) içinde oturum iznini vermektedir. Rusya'da aile birleşimi için verilen Rusya oturum iznini alma imkanınız mümkün ise size önce geçici oturum izni verilir. Kalıcı oturum izni ancak belirli bir zamandır Rusya'da yaşamanız halinde Rus makamları tarafından size verilebilmektedir.

Oturum İzni Almak İçin Rus Vatandaşın Aile Üyelerine Verilen Rusya Vizesi

Rusya'da evlilik veya aile birleşimi için Türkiye'deyken doğrudan uzun süreli oturum izni almanız mümkün olmayıp Rusya'ya yasal olarak giriş yaptıktan sonra Rusya'nın göç bürosuna uzun süreli oturum izni başvurusu için başvuru yapmanız mümkün olmaktadır. Bu yüzden Rusya'da aile birleşimi yoluyla oturum izni alabilmeniz için öncelikle Türkiye'deki Rusya Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Rusya aile birleşimi için başvuruda bulunmanız gereken vize türü aile üyeleri olan yabancılar için kolaylıklı Rusya vizesi'dir.

Rusya vizesi için gerekli evrak listesi aşağıda belirtilmektedir:

 1. Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Konsolosluğu tarafından temin edilen vize başvuru formu
 2. Başvuranın 1 tane vesikalık fotoğrafı (3.5 x 4.5 cm),
 3. Başvuruda bulunan şahsın pasaportu,
 4. Başvuran kişinin Rusya vatandaşı olan eşinin ya da anne veya babanın pasaportu ve fotokopisi
 5. Başvuruda bulunan kişi Rusya vatandaşının eşi ise: Evlilik belgesi, aile cüzdanı ve noter tasdikli çevirisi
 • Başvuruda bulunan kişi Rusya vatandaşının reşit olmayan çocuğu ise: Başvuranın doğum belgesi ve noter tasdikli çevirisi
 • Başvuruda bulunan kişi Rusya vatandaşının iş göremez yetişkin çocuklu ise: Başvuranın doğum belgesi, iş göremez olduğunu teyit eden herhangi belge, ve noter tasdikli çevirisi

Türkiye'deki Rus konsoloslukları için yapacağınız işlemlerden sonra Rusya'da aile birleşimi yoluyla oturum izni almak için Türkiye'de yapmanız gereken işlem sabıka kaydınızın alınmasıdır. Sabıka kaydınızı E-devlet yoluyla aldıktan sonra savcılığa gitmelisiniz. Savcılıkta sabıka kaydınızı apostil yaptırarak onaylatmanız gerekmektedir.

Rusya'da Aile Birleşimi Yoluyla Oturum İzni Başvurusu

Rusya'da evlilik veyaaile birleşimi yoluyla verilen oturum iznini almak için Türkiye'deki gerekli işlemleri yapıp Rusya'ya giriş yaptıktan sonra aile birleşimi oturum iznini alabilmek için Rusya'daki göç bürosunca belirlenen Rusya oturum izni için gerekli evrakları hazırlayıp bulunduğunuz yerdeki Rusya Federal Göç Bürosu'na oturum izni başvurusuna bulunmanız gerekmektedir.

Rusya Federasyonu'nun göç bürosu, Rusya aile birleşimi için verilen oturum izni başvurunuzu olumlu olarak sonuçlandırdığı takdirde size öncelikli olarak geçici oturum izni verecektir. Aile birleşimi için verilecek Rusya oturum izninin süresi 3 yıldır. Bu sebeple Rusya'da kaçak durumuna düşmemeniz için sürekli oturum izni almanız mümkün olana kadar her 3 yılda bir oturum izni sürenizi yenilemeniz gerekir. Rusya geçici oturum iznini pasaportunuza damga vurarak vermektedir. Rus makamları vatandaşlığı olmayan kişiler için ise oturum iznini resmi bir belge olarak vermektedir.

Rusya Federasyonu, Rusya aile birleşimi için yapılacak oturum izni başvurusu hakkında başvuranın vatandaşlığına karşı uyguladığı vize rejimine göre farklı evraklara tabii tutmaktadır.

Oturum izni başvurusuna yönelik gerekli evrak listesi aşağıda yer almaktadır:

 1. Geçici oturum izni başvuru belgesi (noter tasdikli çevirisi ile birlikte)
 2. Başvuran Rusya vatandaşıyla evli ise 4 tane, siyah beyaz ya da renkli, başörtüsü olmaksızın çekilen, 35x45 mm boyutlarında fotoğraf. Başvuran Rusya vatandaşının çocuğu olması durumunda ise istenen fotoğrafın özelliği aynı olup miktarı 2 adettir.
 3. Başvuranın en az 3 yıl geçerlilik süresi olan pasaportu
 4. Başvuranın sürekli ikamet ettiği ülkeden alınmış sabıka kaydının Rusya'daki noter tasdikli tercümesi
 5. Başvuran Rus vatandaşı ile evli ise Rusya'daki noter tasdikli evlilik cüzdanı
 6. Başvuran Rusya vatandaşının 18 yaşında küçük çocuğu ise doğum belgesi ya da kişisel bilgilerini ispat eden belgesi (kimliği)
 7. Başvuran Rusya vatandaşının çocuğu 14-18 yaş arasında ise çocuğun noter tasdikli Rusya'daki ikameti kabul ettiğine dair belge
 8. Başvuranın kendisinin ve Rus aile fertlerinin AIDS (HIV) hastalığı olmadığını kanıtlayan belge
 9. Başvuranın kendisinin ve Rus aile fertlerinin yabancı ülkedeki ve Rusya'daki resmi tıbbi kurumlardan alınan bulaşıcı hastalıklar ve Tüberküloz taşımadığına yönelik tıbbi belge.
 10. Geçici oturum izni için uygulanan yasal ücretin ödendiğini kanıtlayan fatura

Rusya'ya vizesiz giriş hakkına sahip yabancı uyruklu kişiler oturum vizesi için hazırlamaları gereken evraklar:

 1. Geçici oturum izni başvuru belgesi
 2. Başvuranın pasaportu (noter tasdikli çevirisi ile birlikte)
 3. Rusya oturum izni başvurusunda bulunan kişinin göçmen kartı (Kart ya Rusya'ya girişte sınır polisi tarafından ya da Rusya'daki federal göç birimi tarafından damgalı olmalı )
 4. Geçici oturum izni için uygulanan yasal ücretin ödendiğini kanıtlayan fatura.
 5. Başvuranın oturum izni başvuru tarihinden en eski 30 gün önce aldığı Rus hükümeti tarafından tanınan resmi sağlık kuruluşlarından alınan bulaşıcı hastalıklar, AIDS (HIV) ve tüberküloz hastalıkları olmadığını kanıtlayan rapor
 6. Başvuranın Rusya'ya giriş tarihinden itibaren en fazla 1 sene içinde federal vergi dairesine kaydını yaptırdığını gösteren belge.

Rusya'da aile birleşimi yoluyla oturum izni başvurusu için gerekli olan bu evrak listeleri Rusya oturum izni için temel olarak istenen evraklar olup Rusya oturum iznine vermekle yetkili makamlar başvurunuz sonrasındaki oturum izni işlemleri sırasında sizden ek evraklar talep edebilmektedir.

Aile Birleşimi İçin Verilen Rusya Oturum İzninin Çıkma Süresi

Rusya'da aile birleşimi için verilen oturum izninin çıkma süresi Rusya Federasyonu'nun başvuranın uyruğuna yönelik uyguladığı vize prosedürüne göre değişiklik göstermektedir. Rusya, aile birleşimi için oturum iznine başvuran şahsın vatandaşlığına vize uygulamıyorsa oturum izni için çıkma süresi 2 ay, oturum iznine başvuran şahsın vatandaşlığına vize uyguluyorsa oturum izni için çıkma süresi 6 aydır. Bununla birlikte bu süreler her zaman geçerli olmayıp eksik evrak getirmeniz veya Rusya Göç Bürosu'nun ek evrak istemesi gibi özel bir durumla karşılaşmanız durumunda da Rusya'daki aile birleşimi oturum izni başvurunuzun değerlendirme süresi uzayabilmektedir. Başvuru yapmadan önce konsoloslukların tatil günlerini kontrol edin.

Aile Birleşimi İçin Verilen Rusya Oturum İzni Hakkında Önemli Notlar

Aile birleşimi yoluyla verilen Rusya oturum izni başvurusu için fotoğraf dışında vermeniz gereken evrakların hepsini Rusya'da almalısınız. AIDS belgesi ve tercümeler de dahil Türkiye'de aldığınız hiçbir belge Rus vatandaşı ile evli olarak ya da Rus vatandaşının çocuğu olarak yapacağınız Rusya oturum izni başvurusu için kabul edilmeyecektir.

Rusya'da evlilik veya aile birleşimi için başvurduğunuz oturum izni ile ilgili sizden istenen bütün evrakların Rusya'daki noter tarafından onaylı olması ve sizden tercümeleri istenen yabancı dildeki evrakların Rusya'da noterden onaylı olarak Rusçaya tercüme edilmiş olması gerekmektedir.

Rusya aile birleşimi için size verilen geçici oturum iznini aldıktan sonra her yılın ilk iki ayında bir geçiminizi veya maaşınızı gösterir belge ve vergi kayıt belgesi ile birlikte ikamet ettiğiniz yerdeki Rusya federal göç bürosuna başvurmalısınız. Bu başvuru Rusya'daki ikametinizi doğrulamak içindir.