Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Türk vatandaşları, Rusya Federasyonu'ndaki eğitim kurumlarından eğitim almak için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu'ndan davetiye almaları gerekmektedir. Bu davetiye eğitim alınacak akademik kurum ve Göçmen Büro'nun ortak kararıyla ya da Rusya'da bulunan eğitim kurumunun Göçmen Bürosu'na direkt başvuru mektubu ile çıkartılmaktadır. Rusya Dışişleri Bakanlığı Bakanlığı başvuruyu değerlendirmeye alıp aynı zamanda gerekli görmesi durumunda başvuru sahibinin eğitim nedeniyle ülkeye girişi için davetiye hazırlar.

Rusya öğrenci vizesi'tek veya çok girişli olmak üzere 90 günü kapsamaktadır. Rusya öğrenci vizesi Göçmen Bürosu tarafından yabancı kişilerin Rusya'da bulunduğu zaman içerisinde eğitiminin süresine göre çok girişli ve çıkışlı verilmektedir. Öğrenci vizesinin uzatılma imkanı bulunmaktadır ancak bu süre 1 seneyi geçmemektedir.

Rusya öğrenci vizesi 10 iş gününde sonuçlanan, onaylanan bir vize türüdür. Rusya öğrenci vizesinin verilme amacı uygun olarak kullanılması Rusya Federasyonu tarafından önem arz etmektedir. Rusya eğitim vizesi başvurusu için Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu tarafından verilen resmi davetiyenin alınması veya Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'nın öğrenci vizesinin verilmesiyle ilgili olan kararı gerekmektedir.

Rus Konsolosluğu istenen gerekli evrakların haricinde ek evrak talep edebilmektedir. Aynı zamanda Rus Konsolosluğu gerekli görmesi durumunda başvuru sahibini mülakata davet edebilmektedir. 'Rusya öğrenci vizesi için şahsen başvuru yapılmakla birlikte vize merkezleri aracılığıyla da başvuru işlemi tamamlanabilmektedir.

Rusya öğrenci vizesinin süresinin uzatılma imkanı bulunmaktadır. Uzatılması istenen öğrenci vizesinin tarihi Rusya Federasyonu'ndaki yasalara uygun imzalanan eğitim anlaşması süresi içerisinde mümkündür. Uzatılacak öğrenci vizesinin süresi bir sonraki uzatma işlemi için 1 yılı geçmemek şartıyla düzenlenmektedir. Uzatılması istenen vize çok girişli vize olmakta ve işlem Rusya Federasyonu Göç Bürosu tarafından yapılmaktadır.

Rusya öğrenci vizesinin başvuru değerlendirmeleri ve karar aşamaları İstanbul, Trabzon, Antalya'daki Rusya Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliğinin inisiyatifindedir. Rusya Konsolosluğu Rusya öğrenci vizesi için gereken evrak listesi hakkında zaman zaman değişiklik yapmaktadır. Rusya öğrenci vizesi başvuru işleminizi gerekleri evrakları hazırlayıp vize merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

Rusya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya öğrenci vize başvurusunda bulunmak için aşağıda istenen evrakların tam, eksiz ve doğru olarak hazırlanıp ibraz edilmesi gerekmektedir.

  • Başvuru formu: Rusya Federasyonu başvuru formundaki bilgilerin doğru olması konusunda hassasiyet göstermektedir. Başvuru formundaki bilgilerin, verilen evraklarla uyum göstermemesi halinde vize başvurusu olumsuz sonuçlanmaktadır.
  • Davetiye: Rusya Göçmen Bürosu tarafından verilen davetiyeler Rusya makamları tarafından kabul edilmektedir. Davetiye yerine bir diğer alternatif de Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından öğrenci vizesinin verilmesi kararına ilişkin evraktır. Davetiyenin sonuçlanma süresi 45 gün sürebilmektedir.
  • Pasaport: Vizenin basılabilmesi için en az 2 adet boş sayfası bulunan ve vizenin bitimini takiben en az 6 ay geçerliliği olan pasaport. Uzun süreli eğitim görmek için Rusya öğrenci vizesi alabilmek için pasaportun en az 1,5 sene daha geçerli olması gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Rusya öğrenci vizesi için istenen fotoğraf, biyometrik, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, arka fonu beyaz, güncel ve 1 adet olmalıdır.
  • Hastaneden alınmış HIV raporu.
  • Sağlık sigortası poliçesinin orijinali.

Listede belirtilen belgeler Rusya Konsolosluğu tarafından istenmekte olan temel belgelerdir. Konsolosluk gerekli görmesi durumunda evrak listesinde değişiklik yapabilmektedir. Bu gereken evraklar Rusya'ya planladığınız ziyaretin amacına, kalış süresine göre değişir. Rusya Konsolosluğu gerekli görürse ek belge isteyebilir, vize başvuru sahibini görüşmeye davet edebilir.

Vize başvuru sahibinin ziyaret amacı, masraflarını karşılaşacağını gösteren maddi kaynak, Türkiye'ye geri döneceğine dair belgeler, istenecek olan evraklardan bazıları olabilmektedir. Rusya öğrenci vizesi başvurusu için Rusya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş acentelerle iletişime geçilip başvuru işlemi yapılabilmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesi Ücreti

Rusya öğrenci vizesi ücretleri zaman içerisinde değişkenlik gösterebilmektedir. Rusya öğrenci vizesi başvuru işleminin gerçekleşmesi için istenmekte olan bir ücrettir. Aksi halde Rusya öğrenci vizesi başvurusu kabul edilmez. Rusya vizesi için belirtilen ücretler sabit olmayıp, zaman zaman değişebilmektedir. Rusya vize ücreti başvurulacak tüm vize türleri için aynı değildir. Rusya vize ücreti başvurulması planlanan vizenin tipine, giriş ve çıkış sayısına göre değişmektedir.

Aynı zamanda Rusya vizesi ücreti vize başvuru sahibinin vatandaşlığına göre değişkenlik göstermektedir. Rusya Konsolosluğu'na ödenmesi gereken vize ücreti, Rusya öğrenci vizesi başvurusu esnasında ibraz edilen gerekli olan belgelerin konsolosluğa iletilmesinden önce ödenir ve vizenin herhangi bir nedenden ötürü reddedilmesi durumunda geri ödenmez.

Rusya vize ücreti hakkında Rusya Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş vize merkezlerinden daha fazla bilgiye ulaşılabilmektedir. Rusya vize ücreti iki ülke arasında gelişen siyasi, ekonomik duruma göre değişebilir, dolayısıyla seyahate yakın zamanda güncel ücretler hakkında bilgi almanız tavsiye edilmektedir.

Rusya öğrenci vizesi başvuruları 4-10 iş günü içinde sonuçlanır. Fakat bu süre resmi tatil günleri, yoğunluk ve yetkili makamların ek belge istemesi durumunda uzayabilir. Bu sebeple Rusya öğrenci vizesi başvuru işleminin seyahatten en az 1 ay öncesinde yapılması tavsiye edilmektedir.