Rusya Başkonsolosluğu İstanbul

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul İletişim

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Adres

İstiklal Caddesi, 219-225A, Beyoğlu, İstanbul

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Telefon

+90 (212) 292 5101, 292 5102, 292 5103

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu E mail

visavitr@rambler.ru, gkistam@mail.ru

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Web

istanbul.mid.ru

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma 08:30-13:00 ve 14:30-18:00 arası

İstanbul Rusya Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Rusya vize işlemleri için Rusya İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunabilirler. Türkiye'de ikamet eden Rusya vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Rusya İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

Rusya Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Rusya vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Rusya Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler.

İstanbul Başkonsolosluğu Rusya Vize Başvuru Formu

Rusya vize başvuru formu için tıklayın.

İstanbul Rusya Başkonsolosluğu Dilekçe Örnekleri

Rusya'ya turistik vize başvurusu yapılırken yazılması gereken turistik vize dilekçe örneği için tıklayınız.

Rusya'ya ticari vize başvurusu yapılırken yazılması gereken ticari vize dilekçe örneği için tıklayınız.

İstanbul Rusya Başkonsolosluğu Vize Çıkış Süresi

Rusya vize başvurularınızın sonuçlanma süresi genelde ortalama 10 iş günü olarak sürmektedir. Fakat bu vize çıkış süresi Rusya vizesi için gerekli olan evrakları eksiksiz olarak teslim etmeniz ve vize başvuru işleminizin başarılı olarak yürütülmesi halinde gerçekleşebilmektedir. Bununla birlikte kimi Rusya vize türleri içerdikleri kalış sürelerinin uzunluğu sebebiyle daha uzun surede çıkabilmektedir. Ayrıca Rus Konsolosluğun vize başvuruları ile ilgili yoğunluğu ve ek evraklar istemesi gibi özel durumlar olması halinde de vizenin çıkış süresi olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Rusya konsolosluğu hafta sonları çalışmayıp konsolosluğun çalışmadığı resmi tatil günleri de iş günü olarak sayılmamaktadır. Genelde Rusya vize başvurularınızı seyahatinizden en az 2 hafta gerçekleştirmeniz tavsiye edilmektedir. Rusya'ya acil olarak gitmesi gereken kişiler için ise Rus konsolosluğu bazı vize türleri için ekspres vize uygulamasını uygulamaktadır. Ekspres vize uygulaması seçeneği ile Rusya vizesinin çıkış süresi 3 iş günü içinde gerçekleşebilmektedir.

Rusya'ya acil durumda seyahat etmek istemeniz halinde Rusya ekspres vize başvurusu yapabilirsiniz. Rusya ekspres vize başvurularında başvurduğunuz vize türü için gerekli olan evraklar hakkında herhangi bir değişlik yapılmamakta olup birlikte vize işleminin süresi daha kısadır. Ancak, hangi şekilde vize başvursunuda bulunursanız bulunun Rusya konsolosluğunun çalışma günlerini yanlış hesap etmeniz durumunda yaptığınız vize başvurusu sonucunda Rusya vizesinin planladığınız seyahat tarihinden önce çıkmama ihtimalini yükseltebilmektedir. Bu sebeple Rusya vizesi için başvurmadan önce Rus konsolosluğunun çalışma günlerini dikkate almanız gerekmektedir.

Rusya Başkonsolosluğu Vize Ücreti

Rusya vize başvurusu için gerekli olan ücretler sabit olmayıp kimi tarihlerde değişebilmektedir. Rusya vize ücreti başvurduğunuz vizenin çeşidine, vizenin ne kadar giriş sayısı olduğuna, vizenin sağladığı kalış süresine, varsa başvurduğunuz vize için seçtiğiniz işlem süresine, ve başvuran kişinin uyrğuna göre değişiklik göstermektedir. Rusya vizesi iki ülke arasında yapılan resmi görüşmeler neticesinde de değişebilmektedir. Rusya'ya vize başvurusu içni ödenmesi gereken bu ücret Rusya vizesi için gerekli olan işlemin gerçekleştirilebilmesi ve vize başvuru sonucunun değerlendirilmesini sağlamaktadır. Rusya konsolosluğu'na ödenen Rusya vizesi için gerekli olan ücret kişinin vize başvurusu için getirdiği gerekli evrakları konsolosluğa teslim etmesinden önce ödenmektedir. Rusya vizesi için yapılan başvuru ret sonucu ile sonuçlanırsa ücret iadesi yapılmamaktadır. Bu sebeple Rusya vizesi başvursu yapmadan önce sizin için uygun olan vizenin türüne ve vize için gerekli olan evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayıp göndermenize dikkat ediniz. Başvuracağınız Rusya vizesi için gerekli olan ücreti güncel olarak öğrenebilmeniz için vize başvuru tarihinizden kısa bir süre önce ücret hakkında bilgi alınız.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Görevleri

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ile Rusya arasında bulunan ticari ilişkileri geliştirme ve iyileştirme yönünde çalışmalarda bulunurken Rusya Konsolosluğu İstanbul diplomatik yetkiye sahip olmayan, çeşitli resmi vazife idame ettiren resmi bir Rusya temsilciliğidir. Rusya Konsolosluğu İstanbul'un yetki alanları antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir. İstanbul Rusya Konsolosluğun genel amacı ise, Türkiye ile olan ticari ilişkileri korumak, geliştirmek, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, Rusya'daki otoriteler ile iletişim kurma, Türkiye'de bulunan Rusya vatandaşlarının ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi gelişmeleri karşısında hizmet vermektir.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu 2022 Resmi Tatil Günleri

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul, Türkiye resmi tatillerinin yanı sıra Rusya resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

TARİHTATİL
1-10 OcakYeni Yıl
22 ŞubatAnavatanı Savunma Günü
8 MartKadınlar Günü
1-3 MayısEmek ve Dayanışma Günü
09 MayısZafer Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
14 HaziranUlusal Gün
15 TemmuzDemokrasi ve Milli Birlik Günü
9-12 TemmuzKurban Bayramı
30 AğustosZafer Bayramı
29 EkimCumhuriyet Bayramı
4-5 KasımBirlik Günü
31 Aralık

Yeni Yıl Tatili

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

Rusya Başkonsolosluğu Taksim İstiklal Meydanı üzerindedir. Rusya İstanbul Başkonsolosluğuna kolayca ulaşmak için Yenikapı - Hacıosman metrosu ile Şişhane durağında inip İstiklal Caddesi çıkışından çıkıp 3 dakika Galatasaray Lisesi yönüne yürümeniz yeterlidir.