Rusya İnsani Vize

Rusya İnsani Vize

Rusya Federasyonu, umuma mahsus (bordo), hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Bu sebeple Rusya'ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde vize almaları gerekmektedir. Rusya Federasyonu'nun Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulaması devam etmektedir. Sadece diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü aşmamak koşuluyla Rusya'ya olan seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Rusya Federasyonu vize başvuruları vize merkezleri tarafından kabul edilmekte, vizenin onay yetkisi Rusya Konsolosluğu'dur.

Rusya Federasyonu insani vizesi için Rusya Konsolosluğu'na şahsen başvuru yapılmasının yanı sıra bireysel olarak başvuruda bulunulmasını bir zorunluluğu yoktur. İnsani vizenin süresine, ülkeye giriş sayısına karar veren tek yetkili makam Rusya Konsolosluğu'dur.

Rusya İnsani Vize Nedir? Nasıl Alınır?

Rusya insani vize başvuru işlemleri için başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması önem arz etmektedir. Rusya Konsolosluğu başvuru formunda yer alan ve belirtilen bilgilerin doğru olma konusunda hassasiyet göstermekte olup başvuru formunda yazılan hatalı veya yanlış bilgiler başvuru işleminin süresini uzatabilmekte veya vize başvurusunun reddedilmesine neden olmaktadır.

Rusya Federasyonu Konsolosluğu tüm Rus vizeleri için davetiye alınmasını zorunlu tutmaktadır. Vize başvuru işlemlerinde Rusya Konsolosluğu her davetiyeyi kabul etmeyip Rusya'da bulunan makamlar tarafından hazırlanmış ve onaylanmış davetiyesi olan başvuruların vize başvurularını kabul etmektedir. Bu davetiyenin içeriği başvurusu yapılan vizenin türüne göre değişmektedir. Rusya'daki makamlar davetiyelerin özellikle içeriğine önem vermektedirler.

Vize için gereken davetiyeyi şahsen almanız durumunda süre bir buçuk ay gibi bir zaman sürmektedir. Davetiye temini için Rusya Federasyonu Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleriyle iletişime geçebilirsiniz. Yetki verilmiş vize merkezleri aracılığıyla davetiyeyi en kısa zamanda temin edebilirsiniz.

Rusya vizesi için gereken evraklar ihtiyaç duyulan vizenin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Eğer özel bir durumu söz konusu olduğu takdirde Rusya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Bundan ötürü vize başvuru süreci uzayabilmektedir.

İnsani vize Türk vatandaşları, yabancı uyruklu vatandaşlar için akademik gelişim, yenilenme, ilerleme kültürel gelişim, spor müsabakalarında görevlendirilme, dinsel etkinlikler ve insani yardım amaç için verilen bir türüdür. İnsani vize Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu'nun, Rusya Hükümeti'nin yasalarına uygun olarak Rusya'da akademik bir kurum ya da herhangi bir davet eden kurumun vereceği davetiye aracılığıyla alınabilmektedir. İnsani vize, tek veya çok girişli olmak üzere 90 gün süreyle ya da çok girişli çıkışlı olmak üzere 1 sene süreliğine verilebilmektedir. Çok girişli çıkışlı insani vizeyle Rusya'ya 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalınabilmektedir.

Rusya İnsani Vize için Gerekli Evraklar

İnsani vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin aşağıda belirtilen evraklarla birlikte vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

  • Vize başvuru Formu
  • Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye.
  • 2 adet arka fonu beyaz, boyutları 3,5x4,5cm ölçülerinde fotoğraf.
  • Pasaport: 2 adet boş sayfası olmalıdır ve geçerlilik tarihi 6 aydan daha kısa olmamalıdır.
  • Davetli olarak gidecek vize başvuru sahibini davet eden kurumun orijinal başvurusu.
  • Türk vatandaşları için sağlık sigortası zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir.
  • İkametgah belgesi.

T.C. vatandaşı olmayan kişiler için T.C. tarafından verilmiş ikamet belgesini göstermeleri gereklidir. Rusya insani vizesi ücreti zaman içinde değişkenlik göstermektedir. Vize ücreti başvuran kişinin vize türüne, giriş sayısına göre değişebilmektedir. Rusya Federasyonu Konsolosluğu vize başvuru ücretini, başvurunun işleme konabilmesi ve değerlendirmeye alınması için istemektedir. Rusya insani vizesinin çıkış süresi ortalama olarak 7-10 iş gününü bulmaktadır. Fakat Rusya Konsolosluğu'nun randevu yoğunluğu, ek belge istemesi gibi durumlar olması halinde vizenin onay süresi uzayabilmektedir.