Rusya Trabzon Başkonsolosluğu

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Adres

Refik Cesur Caddesi No: 6, Trabzon

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Telefon

+90 462 326 2600 , 326 2728

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon E mail

trabzon@yandex.ru, trabzon@mid.ru

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Resmi web sitesi

www.trabzon.mid.ru 

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma 08.30-13.00 / 14.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Rusya Konsolosluk Vize İşlemleri

Rusya'ya yasal olarak giriş olarak gereken Rusya vizesini verme yetkisine sadece Rusya Konsolosluğu sahiptir. Rusya vize başvurusunda bulunabilmek için ilk olarak Rusya vize başvuru formu, en az 6 aylık geçerlilik süresine sahip pasaport, 2 tane 35 x 45 mm biyometrik fotoğraf ve Türkiye'deki yabancı uyruklu kişiler için Türkiye oturum izni gerekmektedir. Tüm bu evrakların yanında istenen ek evraklar başvurulacak Rusya vize tipine göre değişmektedir. Rusya vizesi için gereken işlem süresi çoğunlukla ortalama 7 iş gündür. Ancak bazı Rusya vize tipleri için gereken Rusya vize işlem süresi bu vizelerin geçerlilik süreleinden dolayı en az 10 iş günü olarak sürmektedir. Ayrıca hafta sonları ve Rusya Başkonsolosluğu resmi tatil günleri iş günü sayılmayıp Rusya Trabzon Başkonsolosluğu kapalı olmaktadır. Buna ek olarak Rusya Konsolosluğunun yoğun olduğu zamanlarda ve Rusya vize işlemleri sırasında başvurandan ek evrak talep etmesi halinde vize işlem süresi uzayabilmektedir. Bundan dolayı Rusya vizesi için yapacağınız vize başvuru tarihini iyi belirleyip başvuracağınız Rusya vizesi için gereken evrak listesini eksiksiz ve doğru olarak teslim etmelisiniz.     

Rusya Konsolosluğu Pasaport

Rusya Konsolosluğu, Rusya pasaport işlemleri için başvuruda bulunacağı tek yetkili organdır Rusya vatandaşının pasaportunu yenilemesi Rusya Trabzon Başkonsolosluğuna randevu almaması halinde saat 10:00-12:00 arasında başvuru yapmalıdır.  Saat 15:00-17:00 arasında ise sadece Rus pasaport işlemleri için randevu alan şahısların başvuruları yapılmaktadır. Rusya vatandaşı randevu için Rus Konsolosluğu ile iş günleri 13:30- 18:00 arası iletişime geçmelidir. Rusya konsolosluğu talep edilen Rusya pasaportunun türüne göre farklı evraklar ister ve pasaport yenileme için gerekli bütün evrakları sadece yazılı çıktı olarak alırsa Rusya pasaport başvuru işlemlerini gerçekleştirir.  Rusya Trabzon Başkonsolosluğu, pasaport işlemleri için teslim ettiğiniz evraklarda eksiklik görmesi halinde Rus pasaport ile ilgilli başvurunuzu reddebilmektedir. Bu Rusya pasaport işlemleri için sizden talep edilen evrakları eksiksiz olarak konsolosluğa vermenize dikkat ediniz. Ayrıca, Kırım Rusya Federasyonu'na katıldığı için bu bölgedeki ikamet eden kişilerin Rus vatandaşı olarak tanınındığını da unutmayın.

Rusya Konsolosluğu Evlilik

Rusya Trabzon Konsolosluğu Rusya vatandaşıyla evlendirme işlemlerini yapmayıp Rusya vatandaşıyla evlilik işlemleri yerel evlendirme dairesi tarafından yapılmaktadır. Rusya Konsolosluğu ise Türk evlendirme daireleri tarafından Rus vatandaşı ile evlilik işlemleri için Rus Konsolosluğunca verilen belgeyi verebilmektedir. Konsolosluğun dilekçe formu, geçerli Rusya pasaportu, geçerli Rusya iç pasaportu ve Türk vatandaşının kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi ise belgeyi verebilmek için Rusdya Konsolosluğunca istenen gerekli evraklardır. Belgenin çıkış süresi normalde 1 iş günü sürmektedir. Bekarlık belgesini Rusya Konsolosluğu'ndan aldıktan sonra ikamet ettiğiniz ildeki valilik veya kaymakamlıklarda imza onay şehri ile tasdiklemeniz zorunludur.  Evlendirme dairesinin Rus vatandaşıyla evlilik için başka belgeler de istedğini unutmayın. Rusya vatandaşı evlilik işlemleri gerçekleştirilip soyadını değiştirince kimlik ve pasaportundaki bilgilerini yenilemek için Rusya Federal Göç Bürosuna başvurmalıdır.

Rusya'da Evlilik ve Aile Birleşimi İçin Vize

Rusya Konsolosluğu Rusya’da evlilik veya aile birleşimi için Türkiye'de oturum izni vermemekte olup Rus vatandaşın aile üyeleri için en fazla 90 günlük geçerlilik süresine sahip vize vermektedir. Rusya oturum iznini almanız için aile bireyleri için verilen vizeyi aldıktan sonra Rusya'ya yasal giriş yapıp ikamet ettiğiniz yerin Rusya Federal Göç Bürosuna başvurmanız gerekmektedir. Rusya vatandaşının eşi ve çocukları için istenen genel evraklar konsolosluğun vize başvuru formu, 3,5x4,5 cm'lik vesikalık fotoğraf, başvuranın ve Rus aile bireyinin pasaportu, hem Rus vatandaşıyla evli olanlar hem de Rus vatandaşının çocukları için istenen temel evraklardır. Rusya aile bireylerine yönelik vize için gereken ek evraklar ise başvuran şahsın Rusya vatandaşının eşi veya çocuğu olmasına göre değişmektedir. Rusya Konsolosluğu tarafından istenen evrak listesini eksiksiz teslim etmeniz gerekmekle birlikte Rusya konsolosluğu Rusya vize başvurunuzdan sonra da ek evrak isteyebilmektedir.

Rusya Trabzon Başkonsolosluğu

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Tatil Günleri 2021

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon, Türkiye resmi tatillerinin yanı sıra Rusya resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir. 

 • 1-8 Ocak Yeni Yıl
 • 23 Şubat Anavatanı Savunma Günü
 • 8 Mart         Kadınlar Günü
 • 1-3 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 
 • 9 Mayısa Zafer Günü
 • 24-26 Haziran   Ramazan Bayramı
 • 12 Haziran Ulusal Gün
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 
 • 1-3 Ağustos  Kurban Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim         Cumhuriyet Bayramı
 • 4 Kasım         Birlik Günü
 • 31 Aralık Yeni Yıl Tatili

Rusya Başkonsolosluğu Trabzon Görev Bölgesi

Ardahan, Artvin, Bayburt, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Rize, Trabzon, Erzincan

Rusya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi www.turkey.mid.ru