Rusya Vatandaşlığı

 

Rusya’da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin Rusya vatandaşlığına geçmelerini düzenleyen birden fazla yasa bulunmaktadır. Rusya’ya geliş sebebi, oturma süresi ya da oturma izni statüsü gibi kriterler bir yabancının Rusya vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan faydalanabileceğinin belirlenmesi açısından önemlidir.

Rusya vatandaşlığı için aşağıdaki adımların takip edilmesi gereklidir

Geçici Oturma İzni

İkamet Tezkeresi

Rusya Vatandaşlığı

Rusya vatandaşlığını kazanmanın en hızlı ve kolay yolu bir Rusya vatandaşıyla evlenmektir. Rusya vatandaşlığına sahip olabilmek için yukarıda ayrıca belirtilen adımların izlenmesi gereklidir. Rusya vatandaşı olmak isteyen kişi ilk olarak Rusya Geçici Oturum İzni için gerekli şartları yerine getirmelidir.

Rusya Geçici Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

2 Nüsha Gelir Beyannamesi

Maaş Bordrosu

Başvuru sahibinin sponsorunun gelir dökümleri

İşyerinden, vergi dairesinden emekli maaşı, nafaka parasının alınması konusunda sosyal yardım kurumunun belgesi, banka hesap numarası, dilekçe sahibini geçindiren kişinin geliri. Gelir beyannamesinde toplam yıllık gelir ve aylık gelirin belirtilmesi gereklidir.

Kimli fotokopisi

Rusya’da geçci olarak oturum izni başvuru belgesi

Rusya Federal Göç Bürosu tarafından onaylanmış göçmen kartı

Geçici oturum izni talebi için ödenen ücret

Gelir beyannamesi işyerinden, vergi dairesinden, yardım parası veya emekli maaşını gösteren, nafaka parasının alınması konusunda sosyal yardım kurumunun belgesi, banka hesap numarası, dilekçe sahibini geçindiren kişinin geliri. Gelir beyannamesinde toplam yıllık gelir ve aylık gelirin belirtilmesi gereklidir.

Hastalık taşımadığını gösteren sağlık raporu

Rusya’ya giriş yapılan tarihten itibaren 1 yıl içinde oturum izni başvurusu yapan kişinin vergi vereceği kuruluşa kaydını yaptırdığını gösteren evrak.

Rusya Vatandaşlığı için Gerekli Evraklar

Başvuru formu

Başvuru sahibi tarafından yazılı dilekçe

Başvuru sahibinin noter tadikli doğum belgesi

Pasaportun noter tasdikli tercümesi

Eğer varsa ikamet tezkeresi

Sabıka kaydı

Fotoğraf, 4 adet 3,5x4,5 ölçülerinde arka fonu beyaz.

Rusya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi www.turkey.mid.ru