Rusya Büyükelçiliği Ankara

Rusya Büyükelçiliği Ankara Adres

Karyağdı Sok., No.5, 06692 Çankaya, (PK. 35 Kavaklıdere), Ankara

Rusya Büyükelçiliği Ankara Telefon

+90 (312) 439 2122 

Rusya Büyükelçiliği Ankara E-mail ulaşım

rus-ankara@yandex.ru, ankarakons@yandex.ru

Rusya  Büyükelçiliği Ankara, Resmi Web Sitesi

www.turkey.mid.ru

Rusya Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma  08.30-13.00 / 15.00-18.30 

Rusya Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri 2021

Rusya Büyükelçiliği Ankara, Türkiye resmi tatillerinin yanı sıra Rusya resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir. 

 • 1-8 Ocak Yeni Yıl
 • 23 Şubat Anavatanı Savunma Günü
 • 8 Mart               Kadınlar Günü
 • 1-3 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 
 • 9 Mayısa Zafer Günü
 • 24-26 Haziran  Ramazan Bayramı
 • 12 Haziran Ulusal Gün
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 
 • 1-3 Ağustos Kurban Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim            Cumhuriyet Bayramı
 • 4 Kasım            Birlik Günü
 • 31 Aralık Yeni Yıl Tatili

Rusya Vizesi Kalktı mı?

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti  ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan karşılıklı olarak iki ülke arasında 30 günlük süre içinde vizesiz olarak seyahat etme imkanını sunan anlaşma; 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Rusya Devleti tarafından iptal edilmiştir. Bundan dolayı Rusya; umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamasına yeniden vize uygulamasına geçmiştir. Rusya Fedeasyonu halen Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamakta olup Rusya vizesi kalkmamıştır. Sadece diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 90 günlük süreyi geçmemesi koşulu ile gerçekleştirecekleri seyahatler için Rusya vizesi almak zorunda değildir. Bu sebeple umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları yapacakları bütün seyahatler için ve  dipomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları ise sadece yapacakları seyahat süresi 90 günü geçmesi durumunda Rusya'ya gitmeden önce vize almaları gerekmektedir.

Rusya Büyükelçiliği Ankara, rusya vize işlemleri

Uzak doğu Rusya Vize Muafiyeti

Rusya sahip olduğu uzak doğudaki bölgesi için aralarında Türkiye'nin de olduğu bazı ülkelerin vatandaşlarının kısa süreli seyahatleri için vize muafiyeti uygulamasına geçmiştir. Böylece Türk vatandaşları, Rusya'nın uzak doğu bölgesine gitmeden önce elektronik ortamda bilgilerini girerek Rusya'nın bu doğu bölgesine vizesiz olarak giriş yapabilecektir. Ancak Türk vatandaşları Rusya'nın sadece uzak doğu bölgesine vizesiz giriş yapma hakkına sahip olup Rusya'nın diğer bölgelerine gitmeden önce vize almak zorundadırlar. Bu sebeple Rusya'nın uzak doğu bölgesine Rusya'nın başka bölgesinden gitmeniz durumunda Rusya vizesi almanız gerekecektir. Rusya'nın uzak doğu bölgesine düzenli bir şekilde Türkiye'den doğrudan ulaşım imkanı olmayıp, Rusya'ya yapacağınız seyahat öncesinde Rusya vizesi almanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Rusya Vize Davetiyesi

Rusya Ankara Büyükelçiliği neredeyse bütün Rusya vize tipleri için davetiye almanızı istemektedir. Ayrıca Rusya Konsolosluğu vereceğiniz gerekli evrakların arasında bulunacak her davetiyeyi vize davetiyesi olarak kabul etmeyip yalnızca Rusya’daki yetkili makamlarca düzenlenmiş  davetiyeleri olan Rusya vize davetiyesi olarak kabul etmektedir. Bu Rusya vize davetiyelerin içeriği başvurmak istediğiniz vizenin tipine göre değişimekte olup Rus yetkililer davetiyelerin içeriğine büyük önem vermektedir. Ayrıca Rusya vize başvurusu için gerekli olan davetiyeyi bizzat kendiniz elde etmeniz 45 gün gibi oldukça uzun bir süreyi bulabilmektedir. Bu sebeple, Rusya seyahatinizin planını ve seyahatinizden önce yapacağınız vize başvurunuzun zamanını Rusya vize davetiyesini alacağınız süreye göre belirlemelisiniz.

Rusya Büyükelçiliği Vize İçin Evraklar

Rusya turist vizesi ve Rusya ticari vize de dahil bütün Rusya vize türleri için gerekli olan temel evraklar Rusya vize başvuru formu, geçerlilik süresi en az 6 ay olan pasaport, 2 tane 3,5 x 4,5 cm biyometrik resim ve Türkiye'deki yabancı uyruklu vatandaşlar için Türkiye ikamet izninizdir. Bu temel evraklara ilaven başvuracağınız Rusya vize türüne göre ek evraklar da istenmekte olup  Rusya vizesi evraklarını eksiksiz olarak göndermeniz istenmektedir.  Örneğin Rusya turist vizesi için voucher, Rusya ticari vize için Rusya Büyükelçiliği tarafından tanınan davetiye, Rusya turist vize ve Rusya ticari vize için istenen ek evraklardan sadece biridir. Rusya vize başvurunuz sonrasında da Rusya Büyükelçiliği Ankara sizden ek evrak isteme yetkisine sahiptir. Bu sebeple Rusya vizesini alabilmeniz ve Rusya vize işlemlerinin daha uzun sürmemesi için vize için sizden istenen evrakları doğru ve eksiksiz olarak gönderiniz.  

Rusya Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

Ankara, Bolu, Düzce, Çankırı, Bartın, Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Karabük 

Rusya Ankara Büyükelçiliği Nerededir?

 

Rusya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi www.turkey.mid.ru